Ďalšie obmedzenie pre kryptomeny? Európska únia sa snaží presadiť tento zákon

  • Kryptomeny prechádzajú ďalšou zákonnou úpravou v rámci Európskej únie.
  • Bude sa týkať ich anonymného princípu.
  • Či to bude realizovateľné, ukáže až samotná prax.
Novinky Kryptomeny čaká veľká legislatívna zmena
Kryptomeny čaká veľká legislatívna zmena. Zdroj: shutterstock.com/Max Acronym/99Art
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny existujú vo viacerých podobách, väčšinou však ide o pseudoanonymné riešenia. To znamená, že je síce možné dopátrať sa k tomu, kto za ktorým účtom stojí, nie je to však verejná informácia. Verejnou informáciou pri Bitcoine je však napríklad každá jedna transakcia. Ide teda o anonymitu, ale v určitom špeciálnom zmysle. Ak ste prešli akoukoľvek formou KYC (know your customer, teda poznaj svojho zákazníka) na burzách, dokážu odborníci vystopovať všetky transakcie. Práve teraz sa hrá o to, či sa Európska únia pokúsi zakázať anonymné kryptotransakcie. 

Koniec anonymity

Nedávna legislatíva proti praniu špinavých peňazí pochádzajúca z Európskeho parlamentu ukladá určité limity pre hotovostné transakcie a anonymné platby kryptomenami. Aktuálne výbory Európskeho parlamentu schválili zákaz transakcií s kryptomenami akejkoľvek hodnoty.

Špecifikáciou je, že ide o transakcie, ktoré sa uskutočňujú prostredníctvom krypto peňaženiek. Stalo sa tak v čase, keď sa Európska rada a parlament predbežne dohodli na rozšírení častí zákonov Európskej únie o boji proti praniu špinavých peňazí (AML). Rovnako sa týkajú boja proti financovaniu terorizmu takým spôsobom, aby pokryli trh s kryptomenami.

Väčšina vedúcich výborov Európskeho parlamentu schválila nové zákony proti praniu špinavých peňazí 19. marca. Len dvaja členovia hlasovali proti zákazu anonymných krypto platieb. Zákaz sa vzťahuje konkrétne na hostované alebo úschovné kryptopeňaženky, ktoré ponúkajú poskytovatelia služieb tretích strán, ako sú napríklad centralizované burzy. To by mohlo podstatným spôsobom zmeniť svet kryptomien. Pseudoanonymita je základom ich fungovania. 

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kryptomeny a účinnosť zákazu

Je mnoho dôvodov, akými tieto snahy môžeme spochybniť. Očakáva sa, že nová  legislatíva bude plne funkčná do troch rokov od nadobudnutia účinnosti. Mnoho sietí s kryptomenami funguje v prostrediach bez povolenia, čo umožňuje komukoľvek vytvoriť kryptografický súkromný kľúč. To umožňuje neobmedzený, anonymný vstup do systému – základný princíp kryptomien.

Návrh zákona podľa jedného z vedúci výborov, Patricka Breyera, ohrozuje ekonomickú nezávislosť a finančné súkromie. Povedal takisto, že možnosť vykonávať anonymné transakcie považuje za základné právo. Kryptomunita reagovala na regulačné opatrenia EÚ zmiešaným spôsobom. Niektorí veria, že nové zákony v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí sú potrebné, zatiaľ čo iní sa obávajú, že môžu narušiť súkromie a obmedziť ekonomickú aktivitu. A to je základné hracie pole pre kryptomeny.

Kryptomeny možno nebudú anonymné

Kryptomeny možno nebudú anonymné. Zdroj: shutterstock.com/Parilov

Existujú aj praktické prekážky a dôsledky nedávnej legislatívy. Tieto pravidlá môžu mať negatívne účinky na kryptomeny, predovšetkým však kryptomeny v Európskej únii. Dailycoin uvádza niekoľko dôvodov, prečo sú tieto pravidlá škodlivé:

  • Legislatíva by mohla neúmerne ovplyvniť jednotlivcov bez bankového účtu, ktorí sa pri každodenných transakciách spoliehajú na hotovosť.
  • Nové pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí môžu predstavovať značnú záťaž pre podniky, najmä tie, ktoré sa zaoberajú transakciami s vysokou hodnotou.
  • Predpisy o peňaženkách s vlastnou správou by sa dali technologicky obísť použitím decentralizovaných búrz alebo blockchainov zameraných na súkromie.

Situáciu budeme aj naďalej sledovať, pretože táto legislatíva môže mať podstatný vplyv na užívateľov a priaznivcov kryptomien v európskom priestore.

Mohlo by vás zaujať: Debata o zdaňovaní kryptomien v Nemecku sa vyostruje

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.