Ďalšia spoločnosť avizuje hromadné prepúšťanie. Dotkne sa stoviek zamestnancov

  • Masívne prepúšťanie sa nevyhlo ani americkej spoločnosti Snap.
  • Tá avizuje prepustenie 530 zamestnancov.
  • Spoločnosť pritom prepúšťala aj v rokoch 2022 a 2023.
Ekonomika Ďalšia technologická spoločnosť ohlásila masívne prepúšťanie
Ďalšia technologická spoločnosť ohlásila masívne prepúšťanie. Zdroj: shutterstock.com/Tijuana2014/George Rudy
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Veľké prepúšťanie neobišlo ďalšiu veľkú technologickú spoločnosť. Tá avizovala, že o miesto prídu stovky zamestnancov. Téme sa venoval portál HNonline.

Ide o americkú spoločnosť Snap, ktorá prevádzkuje veľmi obľúbenú aplikáciu Snapchat. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Evan Spiegel by mal zrušiť až 530 pracovných miest, čo je asi 10 % celkového počtu zamestnancov.

Problém je v tom, že spoločnosť už nedokáže svoju obľúbenosť, najmä u mladých, pretaviť do rastu príjmov. Práve preto nedokáže konkurovať väčším menám ako napríklad Facebook alebo Instagram.

Spoločnosť Snap prepúšťa stovky zamestnancov

Spoločnosť Snap prepúšťa stovky zamestnancov. Zdroj: shutterstock.com/Diego Thomazini

Snap očakáva, že v súvislosti s prepúšťaním mu vzniknú náklady pred zdanením 55 až 75 miliónov dolárov, no 530 zamestnancov si už nemôže dovoliť ďalej držať vo svojej spoločnosti.

Nie je to však prvýkrát, čo spoločnosť Snap avizovala prepúšťanie. Stalo sa tak v roku 2022, keď oznámila prepustenie asi 20 % zamestnancov. Vlani ukončila pôsobenie svojej divízie AR Enterprise, čo znamenalo prepustenie 3 % zamestnancov.

Používate aplikáciu Snapchat?

Loading ... Loading ...

Prepúšťanie neobišlo ani východ Slovenska

Hlavu v smútku majú aktuálne už bývalí zamestnanci Sociálneho podniku mesta Svidník. Od počiatku svojej existencie sa tento podnik zaoberá tým, že zamestnáva sociálne znevýhodnených mužov s tým, že sa ich takýmto spôsobom snaží začleniť do spoločnosti.

Zamestnanci si túto prácu veľmi pochvaľovali, podľa ich vlastných slov si tam aj dobre zarobili. Sociálny podnik mesta Svidník bežne zamestnával okolo 6 až 10 mužov, cez leto ich tam pracovalo až 27. Ak sa pozrieme na konkrétny odliv zamestnancov v dôsledku prepúšťania, tak zostalo aktuálne 9 pracovníkov, čo znamená, že prácu stratilo až 18 z nich.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Je však prirodzené, že cez zimu je práce menej, pretože sa zameriavali na prácu v stavebníctve. Podľa primátorky Svidníka Marcely Ivančovej išlo vo väčšine prípadov o krátkodobé formy zamestnania na dohodu na niekoľko mesiacov.

Dobrou správou však je, že táto strata zamestnania nemusí byť trvalá. Sociálny podnik mesta Svidník prepusteným zamestnancom odkazuje, že akonáhle nabehne stavebná sezóna a zákaziek bude viac, tak ruka v ruke s tým pôjde aj opätovný nábor pracovníkov.

Viacerí prepustení pracovníci ale už nechcú čakať. Časť z nich sa do podniku vráti, tí ostatní uvažujú nad tým, že si pôjdu zarobiť niekde do zahraničia. Skloňovala sa najmä Česká republika.

Prečítajte si aj: Prepúšťanie na východe Slovenska: Podnik museli opustiť až dve tretiny zamestnancov

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.