V Číne priťahuje pozornosť vedcov ďalšia chrípka. Čínski vedci identifikovali nový kmeň chrípky, ktorý infikuje ošípané v Číne a ktorý má charakteristiky tzv. prasacej chrípky alebo H1N1. Tá vyústila do pandémie v roku 2009.
Vedci začiatkom tohto týždňa uverejnili správu v renomovanom vedeckom časopise Proceedings of National Academy of Sciences alebo PNAS, ktorá identifikuje kmeň chrípky – G4 EA H1N1. Ten má znaky podobné H1N1 a mohol by byť prenášaný na človeka.
Vedci, ktorí od roku 2011 do roku 2018 vykonávali výskum populácií čínskych ošípaných v rôznych provinciách, opísali novú chrípku, ktorá má všetky potrebné atribúty pre pandémiu.
Čítajte tiež – Vodiči budú mať lacné leto – Zastaví sa rast cien benzínu a nafty?
Je potrebné urýchlene implementovať kontrolu prevládajúcich vírusov G4 EA H1N1 u ošípaných a dôsledné monitorovanie ľudskej populácie, najmä pracovníkov v priemysle ošípaných, píšu vedci.
Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb definujú prasačiu chrípku ako respiračné ochorenie ošípaných spôsobené vírusmi chrípky typu A, ktoré pravidelne spôsobujú ohniská chrípky u ošípaných.
Hovoria o vznikajúcej chorobe, kedy sa svet zaoberá SAR-COV2, novým kmeňom koronavírusu spôsobujúcim respiračné ochorenie COVID-19. To bolo prvýkrát identifikované v čínskom meste Wuhan v decembri.
V utorok najvyšší odborník na infekčné choroby v USA Dr. Anthony Fauci uviedol, že existuje možnosť ďalšieho prepuknutia prasacej chrípky, ako sme mali v roku 2009.
Je to niečo, čo je stále vo fáze vyšetrovania. Chrípka však nie je bezprostrednou hrozbou. Je to niečo, čo musí byť sledované, presne ako v roku 2009 pri vzniku prasacej chrípky.