Dá sa zbohatnúť obchodovaním s CFD kontraktmi?

Pre začiatočníkov Dá sa zbohatnúť obchodovaním s CFD kontraktmi?
Dá sa zbohatnúť obchodovaním s CFD kontraktmi? Zdroj: shutterstock.com/TheEduard
BitmarketsOkazio mobil

Denne sa stretávame s lákavými ponukami brokerských spoločností na obchodovanie kryptomien prostredníctvom CFD kontraktov. Určite si mnohí z vás položili otázku: Dá sa obchodovaním s CFD kontraktami zbohatnúť? 

Disclaimer: Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo. Nie sme zodpovední za prípadné vzniknuté straty.

Odpoveď znie – Áno.

Má to ale svoje špecifické úskalia. Pozrime sa bližšie na obchodovanie u brokerov, ktorí tieto obchody sprostredkovávajú.

CFD

CFD /z anglického Contracts For Difference/ patria medzi finančné deriváty. Umožňujú obchodovať  pohyb ceny aktíva voči určitej mene. Napr. BTC/USD, LTC/EUR. Čiže nenakupujeme nič fyzické, ani sa nestávame držiteľom aktíva. To je zásadný rozdiel od obchodovania na burze, kde kupujeme aktívum, napríklad niektorú kryptomenu.

Viac sa o kryptoburzách dočítate v našom článku

Pozitíva obchodovania s CFD derivátmi

  • Možnosť obchodovať  bez nutnosti držania podkladového aktíva. Nemusíte teda kupovať napr. Bitcoin. Namiesto toho platíte poplatok za kontrakt.
  • U CFD kontraktov stačí len zlomok celkového kapitálu potrebného pre otvorenie pozície.
  • Obchodovanie s pákou. V porovnaní s klasickým nákupom aktív ponúka  možnosť vyššieho zisku pri nižšej investícii. Čiže keď vám broker umožní nakupovať s pákou 1:10 nakúpite 10x väčší objem, ako bez páky. To znamená aj možnosť 10 násobného zisku.
  • CFD možno obchodovať oboma smermi – kontrakt na rast ceny sa označuje ako Long  – dlhá pozícia. Kontrakt na pokles ceny znamená Short – krátka pozícia.
  • Brokeri poskytujú prepracované obchodné platformy, ktoré zjednodušujú a zrýchľujú obchodovanie.

Negatíva obchodovania s CFD derivátmi

Obchodovanie s CFD obecne prináša viacero rizík. Nevenovať im dostatočnú pozornosť môže spôsobiť veľké finančné straty. U kryptomien to platí dvojnásobne. Spomeniem hlavné riziká:

  • Pákový efekt. Tak ako páka umožňuje vysoké zisky, môže znamenať pri nepriaznivom vývoji cien vysoké straty. Dokonca aj keď sú trhové podmienky pomerne pokojné.
  • Riziko protistrany. Broker je sprostredkovateľ a v podstate aj vlastník obchodu. Sme teda plne v jeho rukách.
  • Riziko likvidity. Spoločnosti sú napojené  na  poskytovateľov likvidity, existuje riziko neplnenia zo strany poskytovateľa likvidity, ktoré je potrebné brať do úvahy, aj keď je ťažké poskytovateľa identifikovať.
  • Vysoká volatilita. Trhy s kryptomenami sú veľmi citlivé na rôzne externé vplyvy a preto nie sú nezvyčajné veľké a rýchle zmeny cien.
  • Bonusy. Pozor na ne. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Niekto ich musí zaplatiť.
  • Riziko osobnosti. Niet rovnakého človeka na svete. A obchodovanie kryptomenových derivátov nie je vhodné pre každého.
  • Brokerské spoločnosti nie sú charita. Potrebujú generovať zisky. Pamätajte na to.

Ako nájsť toho pravého brokera ?

Ak rozmýšľate o obchodovaní CFD, je výber sprostredkovateľa veľmi dôležitý.

Moje rady by vám mohli pri výbere pomôcť:

1. Vyberajte výhradne medzi regulovanými brokermi. Majú reálnu adresu i štruktúru. U nich je významne znížené riziko obchodovania. Našťastie v súčasnosti je dostatok možností na výber.

2. Nedajte sa zlákať vysokými bonusmi. Prečítajte si podmienky ich použitia. Väčšinou slúžia na to, aby vás motivovali k čo najväčším vkladom. Výbery ziskov z nich bývajú značne obmedzované.

3. Dôkladne si prejdite dostupné recenzie a referencie. Hlavne skúsenosti  klientov s výplatou ziskov. Taktiež, ako často menia brokeri podmienky obchodovania a ako pristupujú k vysokej volatilite. Je nepríjemné, keď obchodujete svoju stratégiu a broker vám pozastaví obchodovanie na neurčito.

4. Ak nemáte dostatočné jazykové znalosti, sústreďte sa na spoločnosti, ktoré majú českú mutáciu. Nestane sa vám, že odsúhlasíte nevýhodné podmienky.

5. Nájdite si platformu, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Najviac používané sú MT4, MT5, každý broker má WEB platformu. Nájdete viacero brokerov, ktorí majú vlastné.

6. Preštudujte obchodné podmienky. Zaberie to určitý čas, môžete sa ale vyhnúť nepríjemným prekvapeniam.

7. Poznajte náklady na obchod. Každý obchod, ktorý zrealizujete bude zaťažený rôznymi poplatkami /spread, swap, komisia a i./ Ešte pred zadaním obchodného príkazu majte zrátané všetky náklady naň. Ovplyvňujú vaše zisky i straty.

8. Zistite ako dlho môžete  držať otvorenú pozíciu.  Vzhľadom na charakter kryptotrhu je to jeden z najdôležitejších parametrov. Ak môžete držať pozíciu len do konca týždňa a potom bude automaticky zatvorená, nedáva vám to veľa šancí na úspech.

9. Otestujte rýchlosť exekúcie príkazov. Je neprijateľné, aby exekúcia príkazu trvala viac ako 3 minúty. Za taký čas sa vám otvorí pozícia inde, ako ste mali v pláne. Podľa zákonu schválnosti vás pošle zväčša do straty. Pomalá exekúcia naznačuje aj problémy s likviditou.

10. Na odskúšanie obchodovania využite v maximálnej miere demo účty. Treba však zobrať na vedomie, že na demo účte sa môžete naučiť technikám, stratégiám, vybrať si inštrumenty, ale až obchody na reálnom účte a s vlastnými investíciami preveria vašu schopnosť zarobiť na kryptomenových pároch.

Čo dodať na záver?

Láka vás dobrodružstvo obchodovania s altcoinovými derivátmi a máte vybraného  brokera, odpovedzte si ešte na niekoľko otázok:

  • Mám schopnosť znášať 100% straty všetkých investovaných prostriedkov?
  • Mám vysokú toleranciu voči riziku?
  • Rozhodujem sa pragmaticky?
  • Jednám disciplinovane?

Ak sú vaše odpovede kladné môžete začať. Možno sa práve vy stanete jedným z mála úspešných traderov. Je to cesta dlhá, náročná, ale vzrušujúca. Nakoniec mi ostáva zaželať – Veľa šťastia, priatelia.

V tomto článku vám chcem poskytnúť svoj pohľad, na základe vlastných skúseností.

O kryptomenách a obchodovaní vás budeme informovať v ďalších článkoch.

Nenechajte si preto ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke 

 

 

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.