- Ceny cukru dosiahli 13-ročné maximum.
- Klimatické zmeny môžu ohroziť pestovanie aj iných komodít.
Klimatické zmeny neradno podceňovať, aktuálne na to doplácajú sladkosti. Ich neodmysliteľnou zložkou je práve cukor, ktorého ceny vystrelili nahor. O téme informoval portál HNonline.
Situácia je natoľko vážna, že ceny cukru stúpli na svoje 13-ročné maximum. Príčinou sú aj obavy z malej úrody kvôli rozsiahlemu suchu v Indii a Thajsku. Práve tieto krajiny patria spolu s Brazíliou medzi najväčších vývozcov tejto komodity na svete.
Sucho je spôsobené vplyvmi klimatických zmien a aj faktom, že rok 2023 bol tým najteplejším v histórii. Nedostatok cukru sa tak môže jednak premietnuť do zníženej výroby sladkostí, ale aj do zvýšenia ich cien.
Ak sa pozrieme na americký trh, tak tam sa ceny cukru a sladkostí v roku 2023 zvýšili priemerne o 8,9 %, pričom tento rok sa očakáva zvyšovanie o ďalších 5,6 %, čo je výrazne nad historickými priemermi.
Ceny cukru sú vysoké, pričom klesnú až vtedy, keď dôjde k zmierneniu javu El Niño. Ide o prirodzene sa vyskytujúci poveternostný jav, ktorý sa vyznačuje otepľovaním povrchových vôd Tichého oceánu. Vyskytuje sa v priemere každých dva až sedem rokov a zvyčajne trvá deväť až dvanásť mesiacov.
Klimatické zmeny nezasahujú iba komoditu cukru. Štúdie tvrdia, že ďalšou na rade je Čína s jej pestovaním ryže, ktoré už nebude v súčasných objemoch možné. Prepad až o 24 % sa predpovedá pestovaniu kukurice.
Avšak je tu aj menšia výhoda v tom, že vplyvom globálneho otepľovania by sa aj chladné oblasti Ruska a Kanady mohli v blízkej budúcnosti zmeniť na polia na pestovanie pšenice a iných plodín.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Aj pár mesiacov dozadu sme si za cukor priplácali
Pokles inflácie prebieha už od marca minulého roka. Podľa Štatistického úradu SR sa spomaľovanie tempa rastu cien prejavovalo aj v najvýznamnejších zložkách výdavkov domácností.
Celkovú infláciu najviac ovplyvňujú dlhodobo vyššie ceny potravín s nealkoholickými nápojmi. Dynamika rastu cien potravín spomaľuje, ale tempo medziročného rastu spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín. Viac ako 20-percentný medziročný rast cien zostal už iba pri cukre, džeme a cukrovinkách.
Prečítajte si aj: Štát zverejnil cenu novej diaľničnej známky. Koľko za ňu Slováci zaplatia?