Crypto.com spúšťa testnet Tendermint blockchainu – Prečo je to dôležité a čo to znamená?

Mind of Pepe PCBitmarkets

Burza Crypto.com sa pomaly blíži do ďalšej fázy svojho vývoja. Tou je spustenie testnetu svojho natívneho tokenu CRO. Ide o tendermint chain a to je do budúcna extrémne dôležitý krok. Dnes sa pozrieme na to, čo to znamená pre CRO a aký je finálny cieľ takéhoto kroku.

Testnet Croeseid

Spoločnosť Crypto.com oznámila spustenie svojho testnetu Croeseid. Testnet beží na technológii Tendermint, ktorú si Crypto.com zvolilo pre svoj blockchain. Tendermint je v podstate niečo ako blockchain engine. Ide o technológiu na jednoduché spustenie modulovacích blockchainov.

Tendermint patrí do rodiny PoS (Proof of Stake) konsenzov. To znamená, že ak sa chce niekto zúčastniť ťažby (čiže validácie) v rámci blockchainu, musí mať natívne mince a tie dávať ako zástavu, ktorá reprezentuje ťažiarovu dôveru v danú sieť.

Hoci je Tendermint modulovateľný, dá sa očakávať, že v prvej fáze pôjde o tzv. PoA chain. Teda Proof of Authority blockchain. Ide o variant blockchainu, kde sa prikladá vyššia dôležitosť autorite jednotlivých validátorov a vývojári si teda v skorých fázach blockchainu zachovajú výraznejšiu autoritu.

Vlastný blockchain je plus

Mať vlastný blockchain je dôležité. Blockchainy sú transparentné a verejné a teda je možné z nich čítať relevantné dáta o vývoji v sieti a zároveň tak sledovať vývoj daného ekosystému.

Vlastný blockchain zároveň umožňuje tvorbu decentralizovaných (v prípade PoA polocentralizovaných) aplikácií. To je dôležité primárne vo vzťahu k boomu decentralizovaných financií.

So vzostupom Defi totiž burzy získavajú možnosť tvorby vlastných verzií funkčných produktov. A k tomu je nevyhnutný práve blockchain, ktorý funguje ako garant dôvery. Vďaka natívnemu blockchainu tak získa centralizovaná burza príležitosť ponúkať aj decentralizované produkty.

Integrácia blockchainu do finančných ekosystémov tak prináša jasné výhody. Tendermint sa zaraďuje medzi pokročilé technológie tretej generácie blockchainov. Okrem interoperability ponúka tiež pomerne vysokú rýchlosť a v prípade potreby aj solídnu mieru decentralizácie (50 – 300 validátorov na jeden blockchain).

Budúcnosť burzových ekosystémov

V tejto časti zámerne nehovorím o budúcnosti búrz, ale o budúcnosti burzových ekosystémov. Tie sa totiž vo svete kryptomien musia transformovať do novej podoby. V dnešnej podobe sú centralizované burzy iba novými finančnými inštitúciami klasického rázu.

Trpia rovnakými neduhmi, majú rovnako štrukturálne problémy a do budúcnosti z nich vzniknú podobné molochy, akými sa stali banky. Preto je práve spustenie vlastných blockchainov také kritické.

Ekosystémy búrz sa postupne musia transformovať do decentralizovanej podoby. To znamená, že infraštruktúra búrz sa môže využiť ako chrbtica nových služieb, ale s tým, že za nimi musia stať nezávislé smart kontrakty, ktoré budú konkrétne procesy prevádzkovať bez potreby dôvery a on-chain.

Tým sa fakticky zníži miera dôvery potrebná na obchodovanie na burze. Podstatne sa tiež zvýši bezpečnosť (pri adekvátnych auditoch smart kontraktov) finančných operácií. Nakoniec by tak burzové mince boli reprezentantmi hodnoty celého ekosystému a ideálne by dávali práva z ekosystému ťažiť a zároveň ho ovplyvňovať.

Záver

Nový testnet Croeseid je dobrou známkou vo vzťahu k inovácii. Voľba Tendermint technológie sa javí ako rozumný variant (rovnakú technológiu používa tiež Binance). Cesta k úplnej decentralizácii ekosystému je však dlhá a tŕnistá. Dobrou správou je, že už začala!

Čo čítať ďalej:

Bulls sú pri moci! – Kam až porastú altcoiny?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

txbOkazio mobil