Colníci klepli po prstoch nepoučiteľnému podnikateľovi. Slovák so svojím biznisom skončil

  • Podnikateľ z východného Slovenska nevydával pokladničné doklady.
  • Colný úrad mu udelil zákaz predaja, no on to nerešpektoval.
  • Okrem toho, že zaplatí mastnú pokutu, príde aj o svoju živnosť.
Novinky Slovenský podnikateľ príde o svoje živnostenské oprávnenie
Slovenský podnikateľ príde o svoje živnostenské oprávnenie. Zdroj: shutterstock.com/simona pilolla 2
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podnikateľovi z okresu Bardejov, ktorý aj napriek opakovanej nezaplatenej pokute a uloženému zákazu predaja tovaru ho naďalej predával, hrozí zrušenie živnostenského oprávnenia. Colný úrad (CÚ) mu viackrát uložil pokutu. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa CÚ Prešov Katarína Bebčáková.

Slovenský podnikateľ nerešpektoval colníkov

Ako povedala, CÚ u podnikateľa v novembri 2023 na základe vlastnej vyhľadávacej činnosti vykonal kontrolu zameranú na používanie elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Kontrolou zistil, že prijatá tržba za predaj tovaru nebola zaevidovaná v pokladnici e-kasa, za čo uložil podnikateľovi pokutu vo výške 400 eur.

Začiatkom januára 2024 u toho istého podnikateľa CÚ vykonal opakovanú kontrolu. „Podnikateľ sa nepoučil a príslušníci finančnej správy opäť zistili nezaevidovanie tržby v pokladnici e-kasa, za čo mu bola uložená pokuta vo výške 800 eur a zákaz predaja tovaru.

Keďže podnikateľ uvedenú pokutu v stanovenej lehote nezaplatil, CÚ v tom istom mesiaci opätovne vykonal kontrolu, pri ktorej zistil porušenie zákazu predaja tovaru. Podnikateľovi uložil na mieste pokutu vo výške 2 000 eur a uložil zákaz predaja tovaru. CÚ následne podá návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia,” uviedla Bebčáková.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Polovica podnikateľov z Prešovského kraja nevydávala pokladničné doklady

V rámci kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ERP v januári 2024 v Prešovskom kraji CÚ zistil celkovo 15 prípadov porušenia zákona, najmä nezaevidovanie prijatej tržby v pokladnici, čo predstavuje viac ako 53 percent zistených prípadov z celkového počtu. „V deviatich prípadoch CÚ za zistené porušenia zákona uložil pokuty v celkovej výške 5 910 eur. V šiestich prípadoch CÚ o uložení pokuty rozhodne v ďalšom konaní,” doplnila Bebčáková.

V januári colníci kontrolovali aj dodržiavanie zákona o cestnej doprave. Porušenie zákona bolo zistené v 52 prípadoch. „Najčastejším priestupkom bolo, že vodič sa pri kontrole nevedel preukázať kópiou koncesie, ako aj prípady, keď vozidlo taxislužby nebolo označené podľa tohto zákona. V blokovom konaní colný úrad za priestupky v cestnej doprave uložil pokuty vo výške 2 730 eur,” priblížila Bebčáková

Prečítajte si aj: Nekalý biznis s rúškami: Firma, ktorá dostala štátnu zákazku, predviedla „trik za milión”