Táto krajina spúšťa test 4-dňového pracovného týždňa. Skúmať bude aj spánok zamestnancov

  • Nemci testujú 4-dňový pracovný týždeň v 45 firmách.
  • Robert Fico vysvetlil, že podobný koncept je možný aj na Slovensku.
  • Kratší pracovný čas má zachovať chod firiem pri menšom strese.
Novinky 4-dňový pracovný týždeň
4-dňový pracovný týždeň. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/NDAB Creativity
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

4-dňový pracovný týždeň je čoraz diskutovanejšou témou. V Nemecku dokonca začal pilotný projekt, v ktorom 45 spoločností otestuje tento nový systém, uvádza Pravda. Iniciatíva je výsledkom spolupráce poradenskej spoločnosti Intraprenör a organizácie 4 Day Week Global. Je niečo podobné možné aj na Slovensku?

Nemecko testuje 4-dňový pracovný týždeň

Koncept štvordňového pracovného týždňa skúsilo už viacero krajín. Firmy, ktoré sa zúčastňujú testu, budú svoje postrehy konzultovať navzájom na mesačných stretnutiach a na online konferenciách. Jednotlivé firmy sú rozmiestnené po celom Nemecku a vyše polovica z nich má od 10 do 49 zamestnancov. Najvyššie zastúpenie má sektor informačných technológií (14 %).

Cieľom tejto iniciatívy je dokázať, že zamestnanci udržia pracovný výkon na 100 % aj pri 80 % z pôvodného pracovného času pri rovnakej mzde. Okrem organizácie práce a spokojnosti zamestnancov sa bude zaznamenávať aj úroveň stresu napríklad cez údaje o spánku zamestnancov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Je skrátenie pracovného času na Slovensku reálne?

Na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose slovenský premiér Robert Fico uviedol, že Slovensko by mohlo zaviesť 4-dňový pracovný týždeň. Samozrejme v počiatočnej fáze by sa všetko najprv muselo otestovať a išlo by iba o experiment. Predsedníčka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, Monika Uhlerová, si taktiež myslí, že otázkou už nie je, či pracovný čas skracovať, ale ako ho skracovať.

Prijali by ste 4-dňový pracovný týždeň?

Loading ... Loading ...

Hlavnou výhodou tohto nového konceptu má byť menej stresu pre zamestnancov, keďže vďaka dlhšiemu voľnu sa môžu venovať svojim záľubám. Navyše, zamestnávatelia by nemali pocítiť negatívne zmeny a chod spoločností by nemal byť v ohrození. Dokonca najnovšie výskumy ukazujú, že väčšina zamestnancov cítila vyššiu angažovanosť a absencia klesla až o 34 %.

Nevýhodou 4-dňového pracovného týždňa môže byť zavedenie dlhšej pracovnej doby počas 4 odpracovaných dní. To znamená, že napríklad od pondelka do štvrtka by sme namiesto 8 hodín denne pracovali 10 hodín.

Napríklad v Portugalsku sa aktuálne vo viacerých firmách riadia modelom 100-80-100. V praxi to znamená, že zamestnanec musí za 4 dni svojho pracovného týždňa podať 100-percentný výkon za 80 % svojho bežného času, a to dokopy za pôvodný 100 % plat. Vo Veľkej Británii si tento koncept osvojilo už 61 firiem medzi júnom a decembrom 2022.

Mohlo by ťa zaujímať: 4-dňový pracovný týždeň na Slovensku. Svitá nám na pohodovejšie časy

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.