Čo sú kryptomeny? Seriál o definícii a regulácii kryptomien – (1. diel)

Novinky Fiat peniaze vs kryptomeny
Fiat peniaze vs kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/AndreyShtanko
BitmarketsOkazio mobil

Sú kryptomeny skutočne menami, alebo niečím iným? A aké možnosti vlastne prichádzajú do úvahy? Kryptomeny majú potenciál priniesť nielen investičnú možnosť, ale tiež úplne nový prístup k ekonomike a technológiám. Zle nastavené zákony a regulácie by im túto úlohu mohli značne sťažiť. Čo si o tom myslíte vy, nám nezabudnite napísať do komentárov pod článkom. Ale teraz nám už dovoľte, aby sme vám k tomu poskytli pár informácií, názorov a predpokladov, teda podnetov k prípadnej debate.

Vychádzajme z predpokladov – 3 predpoklady

V prvom diele si predstavíme možnosti, ktoré by mohli prichádzať do úvahy. Informácie v tomto článku (a v ďalších dieloch) neberte ako nejaké dogmy. Ide nám predovšetkým o vyvolanie diskusie na túto veľmi zásadnú tému pre celý svet kryptomien. Než začneme s možnosťami, je treba stanoviť si niekoľko predpokladov.

1. Politici musia definovať kryptomeny z hľadiska zákona

V prvom rade ide o to, „pre koho?” Je rozdiel, čo predstavujú kryptomeny pre banky, pre občanov Venezuely, ktorej fiat mena tento rok utrpela 1000 % infláciu, niečím iným sú pre používateľov, pre traderov, niečím iným sú pre štáty a inak sa na ne pozerajú obchodníci, ktorí ich prijímajú vo svojich obchodoch.

Jednoznačne teda platí, že ktokoľvek si môže povedať, že kryptomeny preňho menami sú a naopak. Vychádzajme preto z predpokladu, že rozhodujúce slovo budú mať pravdepodobne politici, keď kryptomenám dajú právnu úpravu.

2. Nová krypto-legislatíva bude podľa kryptomien, nebude cieliť na ich zmenu

Druhým predpokladom potom bude, že svoje rozhodnutie postavia na základe dôkladného štúdia kryptomien, všetkých ich špecifík, vrátane odlišností jednotlivých konceptov a výhľadov do budúcna. Dúfajme, že sa nepokúsia kryptomeny meniť, ale na základe tohto štúdia upravia zákon, aby vyhovoval tomu, čo kryptomeny naozaj predstavujú.

Je pravdepodobné, že kryptomeny dostanú vlastný právny rámec. To znamená, že zákonodarcovia vytvoria špeciálne ustanovenie na základe skutočných vlastností kryptomien, nie zákony, ktorými sa pokúsia kryptomeny zmeniť.

Takýto zákon by mal predovšetkým zjednodušiť ich používanie, zdaňovanie a účtovanie, a uľahčiť rozvoj a využívanie technológií, ktoré kryptomeny ponúkajú. Mal by investorom aj používateľom poskytnúť jasný a (v rámci možností) jednoduchý právny rámec, ktorého sa majú držať, aby neboli v rozpore so zákonom. Účelom takéhoto zákona musí byť predovšetkým uľahčenie zdaňovania (resp. oslobodenie od dane), obmedzenie manipulácií a podvodov, a teda aj ochrana investorov, a v neposlednom rade umožnenie a zjednodušenie rozvoja tohto nového odvetvia, ktoré v sebe kombinuje aspekty ekonomiky a technológie.

3. Zákonodarcovia budú chcieť vychádzať z toho, čo je tu dnes

Tretím predpokladom je, že politici budú mať pravdepodobne snahu vychádzať z toho, čo už tu je. Preto teraz najprv zvážime, aké možnosti už aktuálne máme. To znamená, kam by sa kryptomeny možno mohli dať zaradiť v tejto chvíli, podľa aktuálnych zákonov, ktoré platia dnes. Tomu, či to je naozaj možné, sa budeme okrem iného snažiť prísť na koreň v nasledujúcich dieloch tohto seriálu, kde si jednotlivé možnosti preberieme.

Aké možnosti sa ponúkajú

Predpoklady sme si teda už povedali, teraz prichádzajú na rad súčasné možnosti. Čím všetkým by kryptomeny mohli byť, resp. aké funkcie plnia a pri ktorých síce zatiaľ pokrivkávajú, ale s pozitívny výhľadom do budúcna?

Kryptomena môže byť:

  • komoditou, zásobou (tovarom),
  • cenným „papierom” (investičný majetok, podobne ako akcie),
  • (alternatívnou) menou,
  • kombináciou prechádzajúcich variantov,
  • niečím mimo súčasné normy.

V prvých štyroch prípadoch ide o určité príklady, ktoré by mohli prichádzať do úvahy v rámci súčasne platnej legislatívy. Ako by sa na ne mohli dívať politici. Najprv si jednotlivé varianty uvedieme v bodoch. Do komentárov nám samozrejme môžete napísať vaše prípadné ďalšie tipy.

V nasledujúcich dieloch si jednotlivé možnosti popíšeme podrobne. Zvážime, či by kryptomeny mohli byť zaradené do niektorých týchto druhov majetku, popr. do týchto kategórií rozdelené. Následne sa potom v poslednom diele pokúsime definovať, aké vlastnosti by mala nová krypto-legislatíva spĺňať, resp. aký by mal byť jej účel.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.