Čo je to halving – Všetko, čo potrebujete vedieť o najdôležitejšej udalosti Bitcoinu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Halving sa dá označiť za najdôležitejšiu ekonomickú udalosť v rámci BTC blockchainu. Najbližší halving bude budúci rok v máji a tak sa podrobne pozrieme na to, čo je to halving a aký efekt bude mať na cenu Bitcoinu.

Čo je to halving?

Udalosť, pri ktorej sa zníži na polovicu tvorba nových Bitcoinov, ktoré sú odmenou za vyťaženie blokov. Halving sa koná každé 4 roky. 

Halving je z ekonomického hľadiska tou najdôležitejšou udalosťou na BTC blockchaine. Za každý vyťažený blok získa prevádzkovateľ ťažby odmenu novovytvorených BTC. To motivuje ťažiarov overovať transakcie a uzatvárať ich do blokov.

Profesionálna analýza – 09.12.19 Update altcoinov – LTC, ETH, TRX

Momentálne je v obehu 18 miliónov mincí (približne 3 milióny z toho sa považujú za stratené). To je okolo 85 % celkového objemu BTC. Celkový počet mincí BTC nikdy neprekročí 21 miliónov mincí práve vďaka halvingom.

Odmena za blok – Koľko BTC sa novo vyťaží

Za každý vyťažený blok je prevádzkovateľ ťažby dnes odmenený 12,5 BTC a po halvingu budúceho roka to bude 6,25 BTC za blok.

Tento fakt indikuje 2 základné veci. V prvom rade sa zníži inflácia BTC na polovicu. To bude mať ekonomický vplyv na ponuku mincí na trhu. Znížením odmien sa tak prísun mincí zníži na polovicu, a teda by mala cena z dlhodobého hľadiska rásť.

Druhý efekt je zase významný pre ťažiarov. Tí, ktorí nebudú pracovať dostatočne efektívne, nevydržia nápor vyspelejšej konkurencie. Koláč, z ktorého ťažiari spoločne ukrajujú, bude o polovicu menší a uživí menej ťažiarov. Pokiaľ však cena BTC vzrastie, tak efekt zníženia odmien nebude radikálny.

Kedy bude ďalší halving?

Odhad halvingu je na 14. mája. Halving sa deje každých 210 000 blokov.

Odhadnúť presný čas halvingu nie je úplne možné, pretože závisí od výšky (počtu) blockchainu. Každých 210 000 vyťažených blokov dovedie BTC k halvingu. Bloky na BTC sa ťažia približne raz za desať minút a majú obsah 1 MB. Lenže nejde vždy presne o 10 minút, a tak nie je možné presne určiť čas.

Dnes je už isté, že halving bude v máji a s najväčšou pravdepodobnosťou sa odohrá okolo 14. mája. Posledný halving by sa mal odohrať v roku 2140. Potom už ťažiari nebudú dostávať odmeny za vyťaženie bloku a budú musieť žiť z poplatkov.

Zmení sa cena BTC?

Historicky je potvrdené, že cena po halvingu rastie. Pokiaľ by však nebol dopyt po BTC, tak by cena nereagovala alebo klesala.

Bitcoin je extrémne mladá technológia a ťažko sa tak dá spoliehať na to, že historické postupy sa budú opakovať do bodky. Logický predpoklad je, že s rastúcim povedomím o BTC bude o neho vyšší záujem. Pokles ponuky by tak logicky pri rovnakom či vyššom dopyte viedol k rastúcej cene.

Na druhej strane stojíme v kvalitatívne novom období. Štruktúra investorov do BTC sa zmenila a je možné, že vďaka všeobecnému prehľadu investorov je halving už v cene. Išlo by tak o to, že investori už rátajú so znížením ponuky a teda vyhnali cenu až na 14 tisíc dolárov.

S najväčšou pravdepodobnosťou povedie halving k rastu ceny v strednodobom výhľade. Ten by mal vytvoriť ďalšiu ekonomickú bublinu a ukončiť tak ďalší cyklus. Za pozornosť rozhodne tiež stojí graf Stock to flow ratio, ktorý dáva do vzťahu cenu a halvingy Bitcoinu.

Čo čítať ďalej:

Pokiaľ sa zopakuje história, uvidíme opäť masívny rast kryptomien!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.