Čo je TRON (TRX) a ako funguje?

Spracované kryptomeny Tron narástol o 17 %: Spoločnosť ohlásila stablecoin USDD ako konkurenciu UST!
Tron narástol o 17 %: Spoločnosť ohlásila stablecoin USDD ako konkurenciu UST! Zdroj: https://www.shutterstock.com/Zeedign.com
Freedum fighters PCFlockers mobil

Čo je TRON (TRX) a ako funguje?

TRON je peer-to-peer kryptomena čo znamená, že jej úlohou je obmedziť vplyv a dopad middlemenov. Cieľom je stať sa decentralizovanou platformou pôsobiacou v online-zábavnom priemysle. Je založená na blockchaine a oficiálnou menou je TRONIX (TRX). Majitelia mince TRONIX by mohli slobodne zverejňovať, ukladať a vlastniť dáta na TRON blockchaine. Víziou TRONu je byť akousi peer-to-peer verziou iTunes alebo Google Play Store. V tomto článku sa dočítate viac o histórii, kde kúpiť TRON, aká je cena TRX a aj niečo o TRON roadmap.

Českú verziu článku si môžete prečítať tu.

História

  • Marec 2014 – Začiatok predchodcu TRON Foundation, Raybo, sa datuje približne k prvej polovici roku 2014. Raybo bolo založené v čínskom Pekingu, a ako prvá čínska internetová spoločnosť sa zaoberala blockchain technológiou.
  • Máj 2014 – Projekt bol sponzorovaný IDG Capital rovnako ako Chrisom Larsenom a Gregom Kiddom, jednými z hlavných predstaviteľov Ripple.
  • Máj 2015 – Raybo obdržalo ďalšiu finančnú investíciu od China Equity Group, THVC, Zhongke capital.
  • Júl 2017 – TRON foundation bola etablovaná v Singapure.
  • August 2017 – Vrece s investormi sa akoby roztrhlo a TRON foundation podporila Qtum Foundation, FBG Capital, Bitmain a ďalší.
  • September 2017 – Dokončenie celosvetového fund-raisingu.
  • December 2017 – TRX bol zalistovaný na viac ako 10 burzách. Denný objem obchodovania dosiahol hranicu 50 miliónov dolárov.
  • Jún 2018 – Tron token swap. Asi najpodstatnejšia udalosť zatiaľ, kedy sa TRON osamostatnil a skončil ako ERC-20 Token. Celá kryptomena migrovala na svoj vlastný blockchain a tokeny sa menili v pomere 1:1.
  • Júl 2018 – kúpa BitTorrentu, ktorý využíva viac ako 100 miliónov používateľov. Výška investície do BitTorrentu dosiahla 140 miliónov dolárov. Takisto sa TRONu podarilo odkúpiť aj doménu blockchain.org, ale aj spustiť vlastnú Tron Virtual Machine. Všetky tieto udalosti sú obrovskými skokmi vpred najmä pre blockchain a Big Data tohto  projektu.

Hlavné charakteristiky

TRON je jedným z predstaviteľov WEB 4.0 Ecosystem. Pomocou blockchainu chce vytvoriť globálnu bezplatnú platformu zameranú na zábavný priemysel. TRON Foundation takisto uviedol, že:

“Jednou z ich hlavných úloh a povinností je uzdravovanie internetu.”

Tento cieľ by chceli dosiahnuť pomocou oslobodenia dát. Rovnako chcú odmeňovať tvorcov za vytváranie obsahu na internete. Posledným spôsobom, ako by toto uzdravovanie internetu chceli dosiahnuť, je vytvorenie infraštruktúry, ktorá bude fungovať ako distribuovaná burza (napríklad v rámci hier).

O čo vlastne TRONu ide?

Skúsme si to vysvetliť na príklade:

V dnešnej dobe, takmer všetci YouTuberi, blogeri, vloggeri, alebo iní content-creatori (ľudia, ktorí vytvárajú a zverejňujú svoju tvorbu) musia prejsť cez obrovský konglomerát. Či už je ním Google, Apple, Spotify alebo napríklad Youtube.

Ak by ste sa napríklad vy rozhodli, že chcete zarábať tvorbou videí, blogov alebo hudby na internete, tieto veľké spoločnosti budú predstavovať sprostredkovateľa. Oni vám poskytnú platformu, kde sa môžete realizovať, ale na druhej strane si zoberú zisky z vašich klikov, videní, streamov alebo likeov. Čiže zarábajú na obsahu, ktorý ste vytvorili vy.

Navyše, majú moc cenzurovať alebo kontrolovať obsah, ktorý ste zverejnili. A práve toto chce TRON odstrániť. Ak by sa totiž content-creator rozhodol zavesiť svoje video na TRON blockchain, bude zaplatený presne podľa toho ako veľmi sa jeho video rozšíri.

Plány do budúcna (Tron Roadmap)

TRX sám o sebe tvrdí, že ide o dlhodobý projekt s veľkou škálou možností. Na svojej ceste určili 6 fáz, ktoré si teraz v krátkosti predstavíme:

1.Exodus (August 2017 až December 2018) – prvá fáza TRONu. V nej sa tím postaral o zabezpečenie bezplatnej platformy na peer-to-peer distribúciu a uskladnenie dát. Migráciou na vlastný blockchain sa určite TRON priblížil k úspešnemu dokončeniu tejto fázy.

2.Odyssey (Január 2019 až Jún 2020) – hlavným cieľom druhej fázy je tvorba komunít v rámci TRONu. Rovnako sa s Odyssey počíta ako s časom, kedy začne byť TRON adaptovaný celosvetovo. Opäť mu k tomu pomôžu najmä udalosti posledných mesiacov, kedy TRON dokázal odkúpiť nielen BitTorrent ale aj blockchain.org. Obe tieto kúpy ho môžu výrazne posunúť do mainstreamu.

3.Great Voyage (Júl 2020 až Júl 2021) + Apollo (August 2021 až Marec 2023)- tieto 2 fázy sú veľmi prepojené. Laicky povedané, TRON bude vyvíjať svoj vlastný Blockchain, ktorý by mal ďalej slúžiť ako platforma (veľmi podobné ako funkcia napríklad Etherea). Len pre objasnenie treba povedať, že TRON už síce funguje na vlastnom blockchaine, avšak ten ešte ani zďaleka nedokáže to, čo Ethereum.

5.Star Trek (Apríl 2023 až September 2025) – Fáza v ktorej TRON bude chcieť vyvinúť svoju vlastnú hraciu platformu rovnako ako aj decentralizovanú platformu slúžiacu na predpovede (opäť niečo podobné ako je napríklad kryptomena Augur).

6.Eternity (Apríl 2023 až September 2025) – posledná fáza sa má prelínať s tou predposlednou. Jej úlohou bude skompletizovať všetky spomenuté využitia.

Tím

Tím, ktorý stojí za TRONom je jedným z jeho najväčších ťahúňov. A pod tímom nemyslím iba Justina Suna, o ktorom sa hovorí ako o druhom Jack Ma. Za TRONom stojí rovnako napríklad aj Lucien Chen, ktorý má skúsenosti v spoločnostiach ako napríklad Alibaba, Netease, Qihoo 360 alebo Tencent.

Rovnako má TRON obrovskú podporu od top čínskych vývojárov (ako napríklad Maorong Lin alebo Xiadong Xie) a preto aj jeho členská základňa stále napreduje.

Ďalej má podporu mien ako napríklad Tang Binsen (zakladateľ hry Clash of Kings), Dai Wei (CEO OFO bike) alebo Xue Manzi (známy čínsky investor). Ak by sme chceli vymenovať všetkých, ktorí stoja za vývojom TRONu, potrebovali by sme pravdepodobne ďalší článok.

Sumár

Názov: TRON
Kód meny: TRX
Max supply: 99 000 000 000 TRX
Hardware peňaženka: Ledger Nano model S alebo X, TronWallet (oficiálna peňaženka TRONu s bezplatnými transakciami)

Kde kúpiť Tron (TRX)?

Nižšie nájdete zoznam zmenární, kde je možné TRON kúpiť.

Binance
Liqui
Coinnest
CoinEgg
Bit-Z
Gatecoin
Coinrail
OKEx
HitBTC
Qryptos
Bitfinex
Gate.io
YoBit
Cobinhood
EtherDelta
Mercatox
CoolCoin
Token Store
BitFlip
IDEX
Tidex
Huobi
Upbit
BitForex
Bithumb

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
tron.network
coincentral.com

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.