NEO a GAS

Spracované kryptomeny NEO
NEO Zdroj: shutterstock.com/Stanslavs
BitmarketsFreedum fighter mobil

NEO je open- source platfroma, ktorá bola vytvorená v Číne. Jej názov bol prebratý z gréckeho jazyka, v ktorom znamená „nový” alebo „mladý.” A prese takým prístupom sa chce NEO prezentovať. Táto kryptomena priniesla veľa inovácií. Čím konkrétne je NEO špeciálne? Poďme sa spoločne pozrieť na históriu, základné vlastnosti alebo tím stojaci za touto kryptomenou.

História

NEO uzrelo svetlo sveta už v roku 2014. Vtedy sa tento projekt vytvorený Da Hongfeiom a Erikom Zhangom volal AntShares. Od tejto chvíle sa zapísalo do povedomia ľudí ako prvá čínska platforma postavená na blockchain technológií.

V roku 2016 prišli najmä vďaka narastajúcemu záujmu o AntShares ďalšie novinky. Práve preto bola otvorená nová spoločnosť OnChain, ktorá mala primárne riešiť finančné služby a právne poradenstvo.

Rok 2017 si pre nás prichystal najvýznamnejšiu správu. AntShares sa totiž premenovalo na NEO. Odvtedy táto kryptomena zažíva výrazný rast. Vďaka nemu sa dostala až na aktuálnu 7. priečku na coinmarketcape podľa trhovej kapitalizácie.

Hlavné charakteristiky

NEO sa často nazýva aj čínske Ethereum. Nie je to vôbec náhoda, pretože tak ako Ethereum, aj NEO je platforma, ktorá používa smart kontrakty. Tie sú v prípade čínskeho giganta medzi kryptomenami trefne pomenované NeoContracts. Medzi ďalšie špeciálne vlastnosti patria napríklad:

NeoX – systém, ktorý umožní prepojenie medzi rôznymi blockchainmi.

NeoFS – služba, ktorá umožňuje akési decentralizované skladovanie (niečo ako peer-to-peer Dropbox)

NeoQS – v tomto prípade QS znamená Quantum Safe. Vývojári stojaci za touto kryptomenou si totiž sú vedomí toho, že kvantové počítače v budúcnosti môžu predstavovať hrozbu pre krypto svet. Preto sa rozhodli aplikovať QS kryptografický mechanizmus, ktorý má byť teoretickou prekážkou pre tieto super-počítače.

Problém dvoch armád (Byzantine Generals Problem)

Všetky spomínané vlastnosti sa dokopy dajú nazvať NeoEkosystém. Ten však ponúka ešte oveľa viac. Delegated Byzantine Fault Tolerance (DBFT) algoritmus je mechanizmus, ktorým sa NEO snaží riešiť  takzvaný Problém dvoch armád (Byzantine Generals Problem). V prípade, že ste o tomto probléme ešte nepočuli viac informácií nájdete v tomto článku. (článok bude zverejnený 2.2.2018, ak nechcete aby vám ušiel, povoľte notifikácie použitím zvončeka, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu)

Naspať ale ku DBTF mechanizmu. Ten totiž umožňuje účastníkom v systéme vybrať spomedzi uzlov tie, ktoré dostanú úlohu účtovníkov. Avšak stať sa takýmto účtovníkom v sieti nie je jednoduché. Uzol, ktorý by chcel ašpirovať na túto pozíciu musí držať určitý počet NEO a spĺňať isté požiadavky. Ako funguje konsenzus pri takomto systéme?

Riešenie – Delegated Byzantine Fault Tolerance (DBFT)

Riešenie môže byť jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí, keď sa 2/3 účtovníckych uzlov zhodnú na ďalšom bloku. Ten vytvorí účtovník, ktorý následne nemá právo hlasovať. Ak by sa tak nestalo, sieť vyberie iného účtovníka až dokým sa 2/3 zo všetkých uzlov nezhodnú na pokračovaní a nepotvrdia nový blok.

Práve toto riešenie je považované za elegantné a pre kryptomeny ako také prospešné. Ak sa totiž zoptimalizuje a vylepší svoj potenciál, môže veľmi pomôcť rýchlosti transakcií. Tím vývojárov totiž tvrdí, že budú vedieť poskytnúť 1000 transakcií za sekundu s potenciálnym nárastom až na 10 000.

OnChain

Spoločnosť stojaca za kryptomenou NEO spolupracuje s viacerými firmami. Jednou z nich je napríklad OnChain. Tá vznikla v spolupráci s Microsoft China, kedy vytvorili Legal Chain (legálny retazec), ktorý má riešiť problém s online identifikáciou.

Rovnako sa OnChain považuje za „spiacieho obra,” teda za spoločnosť s veľkým potenciálom. Ak by sme totiž NEO opísali ako verejný cloud, tak OnChainu by sme prirovnali k súkromnému cloudu. Cieľom tejto spoločnosti je byť Apple alebo Microsoft medzi blockchainami.

Gas

Každý z vás, kto vlastníte NEO a držíte ho buď na oficiálnej peňaženke alebo na správnej burze ste si určite všimli, že sa vám pripočítava Gas. Rovnako ako NEO, tak aj Gas je oficiálnym tokenom, ktorý poháňa túto sieť. Dalo by sa povedať, že Gas je dividendum, ktoré obdržíte, ak uchovávate NEO na správnych miestach.

Nemyslíte si ale, že Gas je len dar od vývojárskeho tímu. Má svoje veľmi podstatné využitie. Používatelia, ktorí chcú používať platformu NEO a využiť jej smart kontrakty, musia zaplatiť práve Gasom. Navyše, Gas sa rovnako používa na vyplácanie účtovníckych uzlov za ich prácu. Takže pôsobí ako platidlo. Či už ste teda účtovník na danej platforme, alebo len vlastníte túto kryptomenu, Gas vám vytvára pasívny príjem.

Tím

Da Hongfei, ako zakladateľ NEO a OnChain je hlavným predstaviteľom týchto projektov. Rovnako je pomerne aktívny či už na sociálnych sieťach a často je súčasťou rozhovorov a prezentácií, kde sa vyjadruje na rôzne témy spojené s kryptomenami. Ďalšími členmi tímu sú napríklad Zhang Zhengwen, spoluzakladateľ a hlavný vývojár alebo Tao Rongqi, ktorý patrí medzi hlavných tajomníkov.

Sumár

Názov: NEO
Skratka: NEO
Vznik: 2014
Peňaženka: Ledger Nano S, NEON Wallet, NEO Tracker

Burzy:

Binance
Bittrex
UpBit
Bitfinex
CoinEgg
Huobi
Kucoin
OKEx
HitBTC
Cryptopia
Gate.io
Coinnest
Lbank
Quoine
Livecoin
Coolcoin
TDAX
Tidebit
BigONE
CoinRail
Qryptos
Exrates
Allcoin
BCEX

Zdroje:
neo.org
coincentral.com
hackernoon.com

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Tiež nás sledujte na našej facebookovej stránke.

Wallstreetpepe PC banerFlockers mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Finančná správa vydala dôležité upozornenie. Tieto preplatky Slováci nedostanú

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.