Čína znovu skúša trpezlivosť ťažobných gigantov – Zakáže definitívne ťažbu Bitcoinu?

Okazio PCSolaxy mobil banner

Verejnosť si už zvykla na časté snahy Čínskej vlády o zásahy do oblasti ťažby a obchodovania s kryptomenami. Inak to nie je ani v posledných dňoch. Čínska Komisia pre národný rozvoj a reformy vyzvala verejnosť k diskusii na tému okamžitého úplného zákazu ťažby Bitcoinu na území Číny.

Čínska Komisia pre národný rozvoj a reformy túto informáciu zverejnila prostredníctvom návrhu zoznamu aktivít, ktoré navrhuje zakázať. Tieto aktivity komisia považuje za škodlivé pre krajinu z viacerých aspektov. Podľa zverejnených informácii ide najmä o prípady, keď činnosť nespĺňa platnú legislatívu a regulácie, nie je bezpečná alebo mrhá prírodnými zdrojmi a znečisťuje životné prostredie. Týmto krokom komisia potvrdzuje trend zvyšovania tlaku čínskej vlády voči kryptomenám. Verejnosť má možnosť pripomienkovať tento návrh do 7. mája 2019. Následne by komisia mala prijať záväzné rozhodnutie.

Zákaz ťažby v číslach

Aktuálne sú čínski ťažiari najvýznamnejším producentom Bitcoinu na svete. V čase písania tohto článku sa len dva najväčšie čínske mining pooly vlastnené spoločnosťou Bitmain, BTC.com a ANtPool, podieľali na 32 % z celkového hashratu siete Bitcoin.

Zdroj:blockchain.com

V prípade, ak by Čína úplne zakázala ťažbu, boli by títo ťažobní giganti nútení presťahovať svoj hardvér do iných štátov. Michael Zhong, kryptoanalytik spoločnosti TokenInsight, pre denník South China Morning Post poukázal na dopady tohto možného scenára. Podľa Zhonga síce Čína príde o majoritné postavenie v ťažbe Bitcoinu, pozitívom však môže byť jeho následná decentralizácia.

Pozitívnu reakciu na tieto správy prejavil aj Mati Greenspan, senior analytik platformy eToro. Podľa jeho slov môže čínsky zákaz ťažby potenciálne priniesť rast hodnoty BTC na trhu. Jedným z dôvodov by bolo zvýšenie nákladov na ťažbu Bitcoinu, keďže by nebolo naďalej možné využívať lacnú čínsku elektrinu. Ďalším dôvodom by mohlo byť odstránenie neistoty, ktorú spôsobujú mnohí kritici veľkej centralizácie ťažby na území Číny. Tá potenciálne zvyšuje riziko útoku na jeho sieť.

Ťažbe v Číne sa aj napriek neistote stále darí

Snahy čínskej vlády zasahovať do ťažby Bitcoinu začali už minulý rok po tom, čo čínska vláda oznámila svoje prvotné zámery obmedziť alebo úplne zastaviť jeho ťažbu. Mnohé spoločnosti sa po týchto informáciách začali obhliadať po nových lokalitách v zámorí. Najčastejšie ide o štáty ako Grónsko, Kanada a Spojené štáty americké. V zásade majú ťažobné spoločnosti v hľadáčiku tie štáty, ktoré legislatívne neobmedzujú ťažbu a zároveň ich lokálne ceny elektriny nedosahujú vysoké hodnoty.

Doposiaľ však tieto správy ťažbu na území Číny nijak výrazne neovplyvnili a rôzne firmy neustále budujú svoje ťažobné zariadenia. Každoročný nárast počtu týchto zariadení podporuje aj čínske obdobie dažďov, keď prebytok lacnej produkcie elektrickej energie tlačí jej ceny prudko nadol.

Záver

Väčšina ťažobného výkonu siete Bitcoinu dlhodobo prúdi z Činy, a to aj napriek neistote ťažobných spoločností lokalizovaných na tomto území. Odborníci sa však viac-menej zhodujú v dopadoch tohto rozhodnutia na Bitcoin ako taký. Pretože v prípade, ak sa čínska vláda definitívne rozhodne ťažbu na svojom území zakázať, môže toto rozhodnutie pozitívne ovplyvniť ako cenu Bitcoinu, rovnako tak aj jeho decentralizáciu. Keďže práve väčšia decentralizácia so sebou prináša rapídne zníženie rizika 51 % útoku na túto sieť.

Mohlo by vás zaujímať:

Bude Rusko masívne investovať do BTC? Putinov analytik chce všetko oceniť v BTC

Zdroj: cryptonews.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.