Čína tajne vo veľkom nakupuje toto svetové aktívum

  • Čína tajne nakupuje zlato, aj keď tvrdila, že žiadne transakcie nerobí.
  • Cena zlata neustále stúpa a prekonáva historické maximum.
  • Dopyt po zlate je vysoký, keďže stúpajú obavy z prasknutia bubliny.
Ekonomika Čína tajne nakupuje zlato
Čína tajne nakupuje zlato. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/360b
BitmarketsOkazio mobil

Čína v tajnosti pokračuje vo veľkých nákupoch zlata bez toho, aby o tom globálne trhy vedeli. Hlavnou stratégiou Číny je nakupovanie zlata cez britské banky, uvádza správa Bitcoin.com News. Krajina do svojich zásob pridala údajne až 53 ton len za mesiac máj. Čo toto zvýšené tempo nákupov môže znamenať?

Čína masívne nakupuje zlato

V súčasnosti neexistuje veľa dôvodov na to, aby Čína prestala zlato nakupovať – potrebuje totiž diverzifikovať svoje devízové rezervy, uvádza sa v správe. Je to tiež výsledok veľkých zdrojov zlatých prútov z Veľkej Británie, ktoré sa nachádzajú v trezoroch šanghajskej burzy zlata. Vysoký dopyt po najvzácnejšom aktíve tak výrazne pokračuje.

Zaujímavosťou je, že Čína vyhlásila, že so zlatom nerealizovala žiadne transakcie. Napriek tomu nahromadila ďalších 53 ton. V skutočnosti dopyt po zlate môžeme pozorovať naprieč celým svetom. Centrálne banky po celom svete plánujú zvyšovať svoje zlaté rezervy. Dôvodom je údajne geopolitické napätie a finančná neistota, ako sme informovali už dávnejšie.

Zlato

Zlato je v súčasnosti najhodnotnejšie aktívum na svete s odhadovanou trhovou kapitalizáciou 16,72 bilióna eur.

Zlato posledné roky nielenže držalo krok s akciovými indexom S&P 500, teraz dokonca odoláva korekcii. Za posledné dva týždne index klesol o vyše 6 %, no zlato vôbec nereaguje. Cena nezaznamenala významný pohyb ani po tom, čo sa prevalilo, že Čína masovo nakupuje.

Čína však nie je najväčší držiteľ zlata. Zoznam najväčších držiteľov zlata nájdete na tomto odkaze.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cena zlata nezastaviteľne rastie

Dopyt po zlate jasne vidieť aj na trhovej cene, ktorá neustále stúpa, a to aj napriek tomu, že ostatné aktíva klesajú. Práve to môže byť hlavným dôvodom. Rizikovejšie aktíva (ako akcie a kryptomeny) posledné dni výrazne klesli, pričom obavy z prasknutia bubliny sú vysoké. A ako to už býva, zlato je vždy bezpečný prístav.

Zlato útočí na historické maximum

Zlato útočí na historické maximum. Zdroj: TradingView

V posledných rokoch investori vďaka zlatu nielenže ochránili kapitál pred infláciou, ale aj inkasovali vysoké zisky. Ak bude záujem zo strany centrálnych bánk pokračovať aj najbližší rok, zrejme budeme svedkami ďalšieho cenového vzostupu.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.