Kúpanie v týchto slovenských vodách by ste mali vynechať. Hygienici upozorňujú na riziká

  • Slovensko je plné prírodných kúpalísk, ktoré v lete priťahujú Slovákov.
  • Niektorým z nich by ste sa však mali vyhnúť, sú totiž nebezpečné.
Novinky Kúpanie v týchto slovenských vodách by ste mali vynechať
Kúpanie v týchto slovenských vodách by ste mali vynechať. Zdroj: Shutterstock.com/Iryna Inshyna
Anycoin pc bannerBitmarkets

Väčšina umelých a prírodných kúpalísk je momentálne v prevádzke, informoval Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR. Informuje o tom portál webnoviny.sk.

Na základe posledných testov voda na kúpanie v lokalitách Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište, Ružín – prítoky, Vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné nevyhovuje kvôli prekročeniu limitných hodnôt zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov. Hygienici preto neodporúčajú kúpanie v týchto oblastiach.

Zdravotné riziko

Na Vodnej nádrži Ružín a v jej prítokoch hygienici zaznamenali prekročenie limitnej hodnoty chlorofylu, čo môže predstavovať zdravotné riziko pre kúpajúcich sa.

Voda na kúpanie na Štrkovisku Čaňa a Štrkovisku Gbely Adamov nevyhovuje kvôli prekročeniu limitných hodnôt zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov, a odbor hygieny preto neodporúča kúpanie v týchto oblastiach. V Rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže sa tiež potvrdilo významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov.

Voda na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach predstavuje pre kúpajúcich akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom a osobám s oslabeným imunitným systémom kvôli zvýšeným hodnotám ukazovateľov cyanobaktérií a chlorofylu.

„Pre zdravých dospelých ľudí je táto kvalita vody na kúpanie považovaná za prijateľnú,” uviedol odbor hygieny životného prostredia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozor aj na tieto prírodné kúpaliská

Hygienici zaznamenali zníženú prehľadnosť vody na Vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Vinianskom jazere, Ružíne (Košice – okolie), Geči, Izre, Jazere Krpáčovo, Hornej Lehote a Zelenej vode – Kurinec.

„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele. Rekreačné kúpanie v týchto lokalitách je stále povolené, avšak odporúčame zvýšenú opatrnosť,” uviedli hygienici.

Odbor hygieny preukázal nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie na základe posledných odberov v starom plaveckom bazéne „Medokýš” na Plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici.

V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Kvalita vody v bazénoch bude overená vykonaním kontrolných odberov.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.