Začína praskať bublina. Hedžové fondy predávajú rekordným tempom

  • Hedžové fondy vo veľkom začali predávať technologické akcie.
  • Sektor technológií má za sebou obdobie extrémneho zhodnotenia.
  • Ak budú predaje pokračovať, praskne bublina.
Ekonomika Začala praskať akciová bublina
Začala praskať akciová bublina. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny/Wanan Wanan
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Akciový trh rastie už bez prestávky takmer 2 roky a prekonáva nové historické maximá. Najväčší akciový index v USA S&P 500 sa zhodnotil za toto obdobie o 56 %, čo je na pomery akciového trhu vysoké tempo. Hlavným ťahúňom sú technologické firmy a dopyt po umelej inteligencii. Najnovšie údaje však naznačujú, že bublina začala praskať, uvádza správa Finbold.

Hedžové fondy začali vo veľkom predávať

Známy investor Michael Burry na sociálnej sieti X (Twitter) zdieľal znepokojivý trend. V statuse uviedol, že Goldman Sachs oznámila, že hedžové fondy sa agresívne zbavujú technologických akcií tempom, aké sme nevideli roky. Mesiac jún dokonca predstavuje nový rekord.

Mesačný čistý tok v sektore technológií, médií a telekomunikácií v USA ilustruje, ako sa správajú hedžové fondy. Sledujú sa trendy nákupov a predajov. Graf je na škále od -2,5 do 2,5, pričom záporné čísla predstavujú čisté predaje. Najalarmujúcejším aspektom grafu je výrazná predajná aktivita pozorovaná v júni 2024.

Kto je Michael Burry?

Michael Burry je investor, ktorý profitoval z hypotekárnej krízy tým, že v roku 2007 skrachoval trh s hypotekárnymi záložnými listami, čím zarobil 100 miliónov dolárov pre seba a 700 miliónov dolárov pre svojich investorov. Dokázal ideálne predpovedať finančnú krízu v roku 2008.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ekonómovia sa obávajú najhoršieho

Keď bude predaj zo strany hedžových fondov pokračovať, zrejme sa prasknutiu bubliny nevyhneme. Epicentrom by mali byť technologické akcie, ktoré rástli posledný rok neuveriteľne rýchlym tempom. To otvára otázku, či ceny akcií nie sú nadhodnotené kvôli ošiaľu spôsobenému umelou inteligenciou.

Začala praskať bublina technologických akcií?

Jedným z dôvodov, prečo môže dôjsť k masívnym odlivom v technologickom sektore, je vyberanie ziskov a presun kapitálu do sektorov, ktoré sa považujú za podhodnotené. Rovnako sa v časoch neistoty môžu zdať atraktívnejšie sektory, ktoré sú považované za stabilné a bezpečnejšie.

Prvé náznaky pádu sme už mohli pozorovať aj na akciách technologických firiem. Napríklad nedávno akcie Nvidia len za 3 dni klesli o vyše 16 %. Zatiaľ však nie je dôvod na paniku, pretože podobné cenové výkyvy sú po extrémnych rastoch bežné a nevyhnutné.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Best Wallet PCBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.