Čínske továrne majú obrovské výrobne kapacity. Pokles domáceho dopytu spojený s problémami v domácej ekonomike ich núti hľadať iné odbytové možnosti a orientovať sa prevažne na export. To spôsobuje nemalé ťažkosti v iných častiach sveta vrátane Spojených štátov, Európskej únie, či Indie. Čína čelí kritike zo strany iných svetových mocností.
Ceny tovarov, ktoré prúdia z Číny na svetové trhy, poklesli v tomto roku približne o 20 %, informoval o tom The Wall Street Journal na základe správy od ABN AMRO. Čínski predajcovia znižujú svoje predajné ceny, aby si udržali, prípadne aj navýšili svoj podiel na svetovom trhu v časoch poklesu globálneho dopytu.
„S oslabujúcou ekonomikou Čína prirodzene hľadá export,” povedal Brad Setser z Rady pre zahraničné vzťahy. „Ale každé zmysluplné rozšírenie čínskeho exportu nad súčasnú úroveň rozdrví výrobu inde.”
Čína zaplavuje svet lacnými elektromobilmi
Situácia v konkurencií na svetovom trhu je mimoriadne napätá. Európska únia spustila antisubvenčné vyšetrovanie čínskych výrobcov elektrických vozidiel. Tvrdí, že ázijské automobilky získavajú od vlády dotácie, vďaka ktorým zaplavujú Európu lacnými elektromobilmi, ktorým domáce značky nedokážu cenou konkurovať.
„Globálne trhy sú teraz zaplavené lacnejšími čínskymi elektromobilmi,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Obrovské štátne dotácie udržiavajú ceny umelo nízke a deformujú európsky trh”, povedala.
Podiel Číny na globálnom exporte elektrických vozidiel v posledných rokoch extrémne vzrástol. Ešte v roku 2020 dosahoval úroveň len 4 %, na konci roka 2022 bol svetový podiel predaja čínskych elektromobilov až 21 % a počas tohto roka naďalej prudko stúpa.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
USA uvalilo clá na čínske výrobky z ocele
Spojené štáty majú ťažkosti v oblasti oceliarskeho priemyslu. Dovoz lacnej ocele z Číny výrazne poškodzuje domácich výrobcov a znižuje pracovné miesta v tomto odvetví. USA obviňujú Čínu, že predáva v Spojených štátoch oceliarske výrobky za neprimerane nízke ceny, ktoré sú dôsledkom štátnych dotácií. Vláda USA sa preto rozhodla uvaliť clá na kovy na výrobu plechoviek, ktoré sú dovážané z Číny a to až vo výške 122,52 % z ich dovoznej hodnoty.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Svet nie je schopný uniesť čínsky export
Ťažkosti, ktoré spôsobuje záplava lacných čínskych produktov sa objavujú aj v iných krajinách. India vyšetruje, či Čína nedodala do krajiny široký sortiment tovarov, od chemikálií až po nábytok za neférové ceny. Rovnako aj Vietnam zisťuje, či veterné veže, ktoré k nim vyexportovala Čína nepoškodili domácich výrobcov.
„Zdá sa, že čínski tvorcovia politiky sa rozhodli, že je lepšie zdvojnásobiť model rastu náročného na výrobu a investície, ktorý v minulosti poskytoval rýchly rast,” povedal Adam Wolfe, ekonóm rozvíjajúcich sa trhov z Absolute Strategy Research so sídlom v Londýne. „Zvyšok sveta možno nebude schopný absorbovať viac čínskych exportov,” dodal.
Prečítajte si aj: USA a Čína dramatický škrtajú vzájomné väzby. Obchodná vojna zasiahne aj Európu