Veľa krajín Číne dlží obrovské čiastky
Srí Lanka je dlžná čiastku väčšiu než 1 miliardu dolárov (786 miliónov libier), a tak bola nútená predať svoj prístav spoločnostiam vo vlastníctve čínskej vlády na 99-ročný prenájom. Ďalším takým dlžníkom je už spomenuté Džibutsko, čo je krajina, kde už má USA svoju hlavnú vojenskú základňu v Afrike. Tiež pravdepodobne prenechá kontrolu nad prístavným terminálom istým spoločnostiam z Pekingu. To sa, samozrejme, nepáči Spojeným štátom americkým, ktoré by tak prišli v oblasti o značný vplyv, ktorý si tu tak dlho budovali.
Bývalý minister zahraničia Rex Tillerson už v minulosti povedal, že Peking povzbudzoval závislosť pomocou nepriehľadných zmlúv, dravých praktík a prapodivných obchodov, ktoré boli pretlačené skorumpovanými politikmi daných krajín. Čo ešte viac podkopávalo suverenitu už aj tak dosť zadlžených krajín. Správa Centra pre globálny rozvoj ponúka určitý pohľad do tohto šírenia dlhov voči Číne. Ukazuje, ako pôžičky na infraštruktúrne projekty v Mongolsku, Čiernej Hore a Laose viedli k miliónovým či dokonca miliardovým dlžným čiastkam. Tie často predstavujú obrovské percento HDP týchto krajín.
Iniciatíva „Belt and road”
Mnoho z týchto projektov je spojených s iniciatívou „Belt and road” – odvážny projekt na vytvorenie obchodných ciest, pričom stredom tohto projektu je Čína. Zúčastnené krajiny na tomto projekte často vykonávajú práce na diaľniciach a prístavoch s čiastočným financovaním z Číny. Nedávno sa čínska dlhová ríša rozšírila do Tichomoria, čo vyvolalo obavy, že krajina má v úmysle využiť dlh na rozšírenie svojej vojenskej pôsobnosti aj v južnom Pacifiku. Čínska výstavba umelých ostrovov v spornom Juhočínskom mori, ktoré by sa dali využiť ako vojenské základne, naznačuje, že tieto obavy môžu byť opodstatnené.