Chcete obchodovať s kryptomenami? Na tieto veci si musíte dávať pozor!

BitmarketsMemex mobil banner

Vidina ľahkého zárobku vďaka kryptomenám láka mnoho ľudí. Väčšina si však neuvedomuje, že bez potrebných znalostí (minimálne tých základných) je šanca na zisk minimálna. V tomto článku vám predstavíme základné faktory, ktoré treba zohľadniť.

Mladí chcú investovať do kryptomien

Záujem o kryptomeny narastal počas celého roka 2019 vďaka takmer 450 % rastu BTC z 3 130 dolárov vo februári až na 13 800 dolárov 26. júna.

Viaceré štúdie ukázali, že najmä mladí investori sa v dôsledku finančnej krízy v roku 2008 stali skeptickejší voči tradičným poskytovateľom finančných služieb a bankám. Najmenej 40 % tejto demografickej skupiny uviedlo, že plánuje v budúcnosti investovať do kryptomien.

Na čo si dávať pozor?

Je síce fajn, že chcete investovať do kryptomien, no skôr ako tak urobíte, mali by ste si naštudovať aspoň základy, aby ste neprišli o svoje financie skôr, než poriadne začnete „obchodovať”. Poďme sa pozrieť na základné faktory, ktoré je potrebné ovládať.

Pre viac návodov si pozrite náš prehľad návodov pre začiatočníkov!

1. Trhová kapitalizácia

V súčasnosti existuje viac ako 4 900 kryptomien. Médiá majú tendenciu skúmať iba najväčšie kryptomeny. Práve tie sú pre nových a skúsených investorov najznámejšie a najbezpečnejšie.

Trhová kapitalizácia (Market cap) v zásade odráža veľkosť spoločnosti, respektíve danej kryptomeny. Túto hodnotu získate pomocou jednoduchého vzorca: aktuálny počet tokenov vynásobíte aktuálnou cenou.

Poskytuje tiež prehľad o úrovni rizika, ktoré predstavuje investícia, a preto je dôležité pred nákupom skontrolovať trhovú kapitalizáciu danej kryptomeny. Čím vyššia je jej hodnota, tým zväčša ide o istejšiu investíciu.

2. Obchodované objemy

Vyššie obchodované objemy znamenajú, že bude ľahšie kúpiť a predať dané digitálne aktívum, zatiaľ čo nízky objem obchodovania naznačuje nedostatočnú likviditu. Takéto kryptomeny sú viac náchylné na veľké prepady, prípadne rasty cien.

Digitálne meny s extrémne nízkym objemom obchodovania by mohli byť znakom mŕtveho projektu. Takéto projekty sú potom zmenárňami často vymazané z ich obchodného portfólia.

3. Bezpečné uloženie vašich kryptomien

Tento bod je často zanedbávaný aj skúsenejšími osobami v oblasti kryptomien. Väčšina si totiž necháva prostriedky priamo na burze, čím otvárajú riziko toho, že svoje prostriedky stratia v prípade, že burza bude hacknutá. Opäť platí pravidlo, že čím lepšia burza tým lepšia bezpečnosť, avšak 100 % istotu nemáte nikde.

Mnoho investorov sa preto spolieha na hardvérové ​​peňaženky, ktoré ukladajú digitálne aktíva – alebo presnejšie súkromné ​​kľúče (private key) k týmto digitálnym aktívam offline, kde k nim majú prístup iba vlastníci.

Okrem toho je k dispozícii aj množstvo softvérových peňaženiek, ktoré investorom umožňujú ukladať svoje vlastné súkromné ​​kľúče pomocou aplikácie, ku ktorej je možné získať prístup z počítača, iPadu, smartfónu atď.

Obidve možnosti však nie sú 100 %, v zásade ale platí, že viac rizikové je držanie prostriedkov na burze.

Čo čítať ďalej?

Pokiaľ sa zopakuje história, uvidíme opäť masívny rast kryptomien!

Zdroj:
cointelegraph.com

Mind of Pepe PCAnycoin mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.