Ceny rastú, platy nie. Prehľad slovenských cien v porovnaní so západom

Novinky Ceny na Slovensku rastú
Ceny na Slovensku rastú. Zdroj: Shutterstock.com/motioncenter
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko sa z ekonomického hľadiska nachádza vo veľmi náročnej situácii. Životná úroveň a produktivita práce jasne zaostáva za západnými krajiny. Ceny nám však rastú.

Na Slovensku ceny rastú

Zarážajúcim faktom posledných rokov je, že sa z hľadiska produktivity a životnej úrovne Slovensko nedokáže dotiahnuť na západné krajiny. Slováci majú v týchto náročných časoch finančné problémy a situácia sa nezlepšuje. Sú za tým ceny, ktoré voči platom rastú neúmerne. Základné potraviny ako oleje, tuky, nápoje, mlieko, syry a vajcia presahujú priemernú cenu až v 27 krajinách EÚ.

Základné položky sú na Slovensku drahšie ako na západe. V niektorých prípadoch ide o vysoké percentá, ktoré sú však evidované ešte z roku 2021. Aktuálne sú tieto hodnoty vyššie. Napríklad cena olejov a tukov je na Slovensku v porovnaní s EÚ vyššia až o 21 %. Pozitívnejšie to nie je ani v prípade nealkoholických nápojov, ktoré sú u nás drahšie o 12 %.

Najlepšie sú na tom mliečne výrobky, ktoré sú drahšie o 3 %. Samozrejme, Slovensko sa môže pochváliť aj sektormi, kde má lacnejšie ceny, ako na západe. Treba však dodať, že nejde o nič markantné. Skôr naopak, ceny spotrebičov, oblečenia, energie, vody a bývania sú takmer identické a začínajú pomaly dobiehať západ.

Negatívny vplyv na rast týchto cien má dovoz. Tým, že Slovensko veľa vecí dováža, je tu oveľa vyššia tendencia rastu cien, ako rastu platov.

Prečítaj si tiež: Americký prezident šíri konšpirácie o inflácii

Platy sú stále nízke

Priemerná hrubá mzda na Slovensku dosiahla úroveň 1 212 eur. Stále je to však najmenej spomedzi našich susedov a ďalších európskych krajín. Pred nami je Maďarsko s priemernou hrubou mzdou 1 258 eur, Poľsko s hrubou mzdou 1 332 eur a Česko s 1 558 eurami.

Cieľom teda je, aby sa Slovensko zlepšilo v produktivite práce. Iba vtedy dokážeme zastaviť rast cien a zvýšiť hodnotu mzdy. Na to, aby sme zvýšili produktivitu, potrebujeme vyspelé technológie a, samozrejme, vyššiu vzdelanosť pracovnej sily. Toto sú však procesy, ktoré sa nedajú dosiahnuť hneď. Je však najvyšší čas pohnúť sa vpred.

Čítaj ďalej: 5 chýb, ktoré by sme nemali robiť, keď trhy klesajú