Ceny nehnuteľností rastú na Slovensku najrýchlejšie v EÚ, vieme prečo!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa štatistického úradu EÚ Eurostatu prvý kvartál rástli ceny nehnuteľností na Slovensku o 13,1 %. Boli sme tak na druhom mieste v EÚ po Luxembursku s rastom 14 %. Ďalšie významné nárasty zaznamenalo Estónsko, Poľsko a Portugalsko. Pokles cien nehnuteľností nastal iba v Maďarsku.

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.

V celej eurozóne zdraželi nehnuteľnosti o 5 %, pričom v rámci celej Európskej únie išlo o rast 5,5 %. Ide o najvyšší rast od druhého kvartálu 2007. Všetko však nasvedčuje tomu, že pandémia nezasiahla trh s nehnuteľnosťami.

Dokonca medzikvartálne ceny u nás narástli počas januára až marca o 4 %.  Išlo o tretí najväčší nárast z EÚ. Rýchlejší rast bol iba v Portugalsku a Estónsku. V tomto období ceny zdraželi v eurozóne o 0,9 % medzikvartálne a v rámci celej Európske únie o 1,2 %.

Teraz sa pozrieme na porovnanie prvých kvartálov 2020 v rámci susedných krajín.

  • Slovensko             +13,1 %
  • Poľsko                   +11,3 %
  • Česká republika     +9,5 %
  • Rakúsko                +7,7 %
  • Maďarsko               -1,2 %

Dvojizbové byty zdraželi najviac

Ak berieme do úvahy územie celého Slovenska, tak predovšetkým vedie v rebríčku zdražovanie dvojizbových bytov v Bratislave. Je tu silné pracovné zázemie a preto narastá aj dopyt po bývaní.

Cena takýchto dvojizbových bytov sa v Novom Meste pohybuje na hranici približne 160 000 eur. Na Bratislavu sa však doťahuje Banská Bystrica a Žilina, no ceny rastú plošne všade.

Viac o ekonomickej situácii sa dočítate tu – Prognóza nezamestnanosti, HDP a inflácie na Slovensku a v EÚ

Prečo ceny rastú?

Narastajúce ceny súvisia aj s obmedzenou ponukou voľných nehnuteľností. Táto ponuka je ovplyvnená aj prudkým prepadom v stavebníctve kvôli koronakríze. Tí, ktorí chcú bývať vo vlastnom byte ihneď, často musia čakať a nemajú na výber.

Ďalším dôvodom rastu cien je aj vidina dobrej investície kupujúcich. Ide teda hlavne o trend skupovania bytov ešte pred kolaudáciou.

Celkovo sa po pandémii rozbieha realitný biznis a obchody. Zaujímavé je aj to, že sa vytvoril nový trend, kedy kupujúci javia záujem aj o iné nehnuteľnosti ako byty. Na Slovensku rastie trend v dopyte po chatách, rôznych pozemkoch a záhradách. A to aj napriek pokračujúcemu klesaniu miezd.

O poklese miezd sa dočítate tu – Mzdy budú naďalej padať – Aká je predpoveď na slovenskom trhu práce?

Predpovede teda hovoria jasne a očakávať pokles cien nehnuteľností najbližšie obdobie je zbytočné. Stagnácia môže nastať jedine pri starších nehnuteľnostiach.

Záver

Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú rýchlejšie ako v okolitých krajinách. Dopyt je na našom území značne vyšší ako momentálna ponuka. Dôvodom je hlavne trend skupovania pred kolaudáciou a snaha o investičnú príležitosť. Mnoho ľudí preto na vlastné bývanie musí čakať.

Čítajte ďalej

Prichádzajú konečne dobré časy? Prognóza nezamestnanosti, HDP a inflácie na Slovensku a v EÚ

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.