Ceny energií môžu roky udržiavať vysokú infláciu

Ekonomika Ceny energií prudko stúpajú
Ceny energií prudko stúpajú. Zdroj: Shutterstock.com/crystal light
Anycoin pc bannerBitmarkets

Nedávna analýza Svetovej banky predpovedá, že vyššie ceny energií pretrvajú a spôsobia zníženie globálnej produkcie do konca roka 2023 takmer o 1 %. Navýšenie cien je predovšetkým spôsobené rusko-ukrajinským konfliktom, ktorý stále pretrváva.

Ceny energií prekonali niekoľko dekád

Graf nižšie zobrazuje dlhodobý vývoj cien ropy, plynu a uhlia. Index cien energií Svetovej banky sa medzi januárom a aprílom 2022 zvýšil o 26,3 %. Išlo hlavne o prudký nárast cien uhlia, ropy a zemného plynu. V nominálnom vyjadrení sa ceny ropy od apríla 2020 do apríla 2022 zvýšili o 350 %. Ide tak o najväčší rast od 70. rokov minulého storočia. Ceny uhlia a plynu medzitým dosiahli historické maximá v nominálnom vyjadrení. V reálnom vyjadrení však iba európske ceny zemného plynu dosiahli historické maximá.

Ceny plynu

Ceny plynu. Zdroj: Svetová banka

Ceny uhlia a ropy

Ceny uhlia a ropy. Zdroj: Svetová banka

Očakáva sa, že ceny energií sa v roku 2022 zvýšia v priemere o 50 %. Okrem toho sa očakáva, že ceny energií zostanú na vysokých úrovniach dlhšie. V priemere by mali byť v roku 2023 o 46 % vyššie.

Prečítaj si tiež: Kiyosaki varuje pred najväčším krachom dlhopisov od roku 1788

Hrozba pre rast a infláciu

Taký vysoký nárast cien energií priamo vplýva na ekonomický rast a infláciu. To všetko má za dôsledok finančnú neistotu a prispôsobovanie sa fiškálnej a menovej politiky. Podľa prognóz Svetovej banky sa svetová produkcia do konca roka 2023 môže znížiť až o 0,8 %.

Práve navýšenie cien energií ako je ropa, zemný plyn a uhlie by mohli spôsobiť pokles svetového rastu o 0,5 % v roku 2022 a 0,3 % v roku 2023. Taktiež sa očakáva, že zníženie rastu by prebiehalo vo vyspelých krajinách zhruba v hodnote 0,9 % a v rozvíjajúcich sa krajinách o 0,6 %.

Aktuálna situácia je predmetom rôznych politických rozhodnutí, ktoré by sa v súčasnosti mali zameriavať na podporu energetickej účinnosti. Vlády tak majú za úlohu stabilizovať nepomer medzi ponukou a dopytom, čo by malo ovplyvniť negatívne dosahy stagflácie. Tieto rozhodnutia však v domácnostiach nemusia byť hneď viditeľné. Vysoké ceny energií nás pravdepodobne budú sprevádzať po najbližšie 2 roky.

Mohlo by ťa zaujímať: Goldman Sachs a JPMorgan predpovedajú recesiu eurozóny

txbCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.