Zlato je kúsok pod historickým maximom
Zlato je kúsok pod historickým maximom, zdroj: shutterstock.com/Andrey VP

Od začiatku vojny na Ukrajine cena zlata vzrástla o približne 15 %. Nachádza sa iba 6 dolárov od historického maxima. Súčasná geopolitická situácia naznačuje pokračovanie tohto trendu. 

Komodity raketovo rastú

Krízové situácie vždy v minulosti stimulovali rast zlata. Najznámejšia komodita sveta slúži ako ochrana pred kolapsom, resp. poklesmi trhu. Napríklad počas poslednej recesie v roku 2020 dôvera v zlato tak extrémne vzrástla, že bežne v špecializovaných obchodov sa nedalo zohnať. Cena vtedy po niekoľkých rokoch prekonala historické maximum. Okrem zlata rastú aj všetky ostatné známe komodity ako hliník, meď, paládium, nikel, zinok, železo, pšenica, kukurica a ropa. 

Ruský plyn pokrýva až 30 % spotreby Európy. Prípadné odstavenie (o ktorom sa začína špekulovať) môže znamenať historicky najväčší nárast ceny, ktorý je už teraz veľký. Nemecko o takomto scenári radšej ani nechce počuť a kancelár Olaf Scholz potvrdil, že zastavenie pravdepodobne nehrozí.

Cena zlata na maxime?

Cena zlata sa blíži na historické maximum
Cena zlata sa blíži na historické maximum, zdroj: tradingview.com

Zlato sa obchodovalo v minulosti približne iba jeden týždeň nad 2 000 dolármi. Prekonanie tejto historicky aktuálne najsilnejšej rezistencie môže znamenať ďalší špekulatívny nárast. Nedá sa vylúčiť, že cena sa nad touto úrovňou stabilizuje aj dlhodobo a vytvorí sa tu silný supportny level.