Celoročné zhrnutie najväčších kryptopodvodov a hackov. Viete o všetkých?

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

V uplynulom roku sa toho v kryptosvete udialo naozaj veľa. S adaptáciou kryptomien do sveta prišli samozrejme aj podvodníci a hackeri, ktorí zneužívali účty, údaje alebo chtivosť niektorých ľudí za dva dni stať sa milionármi. Podvodných stránok za minulý rok vzniklo (a aj zaniklo) viac ako 135 000!!! Tvorcovia stránok okradli milióny používateľov a stovky miliónov FIAT USD vrátane útokov na niektoré burzy. Nižšie vám prinášame prehľad najznámejších podvodov a hackerských útokov v kryptosvete v tomto roku.

Coinbase Pro, Bitrue a Gate.io…

Veľmi prepracovaný útok prišiel aj pre Ethereum Classic kryptomenu (ETC). Už od piateho januára sa presúvali veľké množstvá ETC z búrz Coinbase Pro, Bitrue a Gate.io, pričom len z tej poslednej bolo ukradnutých takmer 50 000 ETC. Oficiálne však vyjadrenie neprišlo, no bola napadnutá aj burza Bitrue, ktorá útoku našťastie odolala.

Cryptopia

Medzi prvými útokmi, ktoré prišli v tomto roku, patrí aj útok na burzu Cryptopia – prišiel 14.1.2019. Presunutých bolo v ten deň viac ako 19 000 ETH v celkovej hodnote (v tej dobe) viac ako 2,5 milióna USD.

btcpenazenka.sk

Podvody a klamstvá neobišli ani našu redakciu. V marci sme dostali niekoľko emailov od ľudí, ktorí sa nás pýtali na stránku btcpenazenka.sk. Majiteľ webu dokonca tvrdil, že patrí pod kryptomagazin. Tento výmysel sme vyvrátili nasledujúcim článkom a zriadili sme skupinu na facebooku, kde mohli podvedení ľudia napísať. Údajne išlo o podvod a dúfame, že veľa ľudí sa dotyčnému nepodarilo okradnúť.  Pravdepodobne šlo o zameranie nejakej konkurencie proti našej redakcii.

Bitconnect 2.0

Azda najväčší exitscam v histórii kryptomien bol Bitconnect, ktorý sa v máji tohoto roka mal vrátiť v plnej sile s názvom Bitconnect2.0. Na stránke prebiehalo odpočítavanie s referral linkom na Binance, kde sa mali nové tokeny zaregistrovať. Tvorca stránky chcel pravdepodobne len nahnať na Binance cez svoj referral link nejakých ľudí. Celý tento podvod netrval dlho a po lete už o ňom veľa počuť nebolo.

Ripplesupport.live

Majiteľom kryptomeny Ripple (XRP) chodili emaily v júni tohto roka, aby zhodnotili svoje portfólio a zaslali svoje tokeny na danú adresu. Malo ísť o Airdrop, ktorý mal po prijatí vašich prostriedkov vytvoriť 6-násobok coinov a poslať vám ich naspäť. Vzhľadom na dôveryhodne vyzerajúcu adresu im niektorí ľudia naozaj coiny poslali. Šesťnásobné zhodnotenie sa nekonalo a tak ľudia, ktorí podvodu uverili, zostali okradnutí.

Wirex Airdrop SCAM

Veľmi podobný princíp prišiel o niečo neskôr na sociálnu sieť facebook do spoločnosti Wirex. Tá funguje ako online banka a podporuje kryptomeny. Útočník vystupujúci pod menom spoločnosti Wirex ponúkal BTC airdrop. Výmenou za váš Bitcoin vám sľúbil obratom niekoľkonásobok. Vzhľadom na to, že ide o veľmi prepracovaný podvod, ktorý vyzeral byť dôveryhodný, mnoho ľudí bolo okradnutých. Tento podvod som odhalil v počiatkoch, okamžite nahlásil oficiálnemu supportu Wirex-u a zverejnil medzi prvými na svojej facebook stránke KryptoPlatby CZ/SK.

Wavefield super community

Kryptomena TRON zažila takmer svoj koniec, kedy bolo okradnutých množstvo investorov SCAM-om s názvom Wavefield super community. Wavefield nazývajú v Číne kryptomenu TRON. Presunutých (ukradnutých) bolo viac než 30 miliónov USD v TRON kryptomene, ktorá bola presunutá na burzu Huobi. Prípad začala vyšetrovať polícia až po samovražde jedného z investorov. Prípad vtedy slušne otriasol kryptoscénou. TRON je od tej doby neistý, no stále obľúbený aj na Slovensku a Čechách.

Podvodné Libra tokeny

Medzi horúce témy patrili v lete aj informácie o kryptomene facebooku Libra. Veľmi často skloňovaná téma našla samozrejme aj tých, ktorí jej meno zneužili vo svoj prospech. Na internete sa objavil predpredaj tokenov Libra. Stránka buylibracoins.com ponúkala tokeny za zvýhodnenú predpredajovú cenu, pričom investorov lákala aj upraveným videom s Markom Zuckerbergom. Facebook po nahlásení podvodu od ľudí okamžite konal a stránku zablokoval.

GreenPower (DasCoin)

DasCoin ako veľmi prefíkaný systém MLM marketingu zlyhal. Tvorcovia sa samozrejme nabalili, pretože po transformácii na GreenPower je jeho cena len zlomkom ceny, akú investovali podvedení ľudia. Cena tejto údajne revolučnej kryptomeny začala klesať po zalistovaní na tri malé burzy. Dnes je projekt premenovaný na GreenPower, vznikli ďalšie stránky podporujúce GreenPower ako doteraz nefunkčný AlliancePay a pod. Tento podvod navyše ešte prebieha a ľuďom pravidelne na Slovensku a v Čechách vymývajú mozgy, aby investovali. Bohužiaľ, okradnutých ľudí je čoraz viac a hlásia sa nielen nám. Odporúčame  vyhýbať sa tomuto projektu, ktorý nemá žiadnu budúcnosť… Rozhodne nie pre vás.

Cloud Token Wallet

Problém Cloud Token Walletky nie je v nefunkčnosti, ale v princípe. Stránku aj apku vytvoril známy tvorca iných projektov, ktoré vyzbierali milióny a skrachovali. Už toto nemôže byť dobré znamenie. Ďalšia vec je trading BOT, do ktorého vlastne vy musíte investovať minimálnu sumu 500U SD. Ide momentálne o funkčný projekt, ktorý však zajtra už nemusí existovať a po vašich peniazoch neostane ani satoshi… Takže SCAM.

Coinbase email SCAM

Pod menom spoločnosti Coinbase sa rozposielali podvodné maily všetkým užívateľom coinbase stránky. Pravdepodobne nastal únik emailových adries Coinbase používateľov. Do mailu užívateľom prišla možnosť investície Bitcoinu, Etherea alebo Litecoinu, ktoré po zaslaní na ich walletky mali vykázať zhodnotenie obchodovaním až 150 %. Samozrejme, kto krypto na dané walletky poslal, už svoje krypto viac nevidel. Scam zneužil aj meno známej spoločnosti BestSeries.czm, ktorá vydala o nejaký čas na to vyhlásenie, že ich meno bolo zneužité a nemajú s týmto podvodom nič spoločné.

Plus Token – posledný výdych

Plus Token bol ďalší zo zaznamenaných veľkých podvodov. Tento podvod skončil a odniesol si od investorov viac ako 800 000 ETH. Tento mesiac sa dal ich objem ETH do pohybu. Všetky ETH spojené s peňaženkou sú označené a je možné ich sledovať. Preto žiadne burzy toto ETH neprijímajú. Ostáva im jediné, rozpredať nakradnuté Ethereum na malých burzách po čiastkach. Malé burzy nemajú také volume, aby sa ich dokázali rýchlo zbaviť.

Určite sme zaznamenali tento rok aj ďalšie útoky či SCAM-y. Odporúčam za seba a tím Kryptomagazínu ľuďom a potenciálnym investorom do Nového roku obozretnosť a čistú myseľ. Skutočne viete aj bez znalostí kryptomien na 90 % odhaliť podvod. Písali sme o tom viacero článkov  – čo si treba všímať.

Tomáš Kiebel

txbKvakomat mobil