Bitcoin začal tento týždeň rastom, ktorý v čase písania tohto článku dosahuje hodnotu 17 330 dolárov. Na vlne rastu sa nesie aj druhá najväčšia kryptomena Ethereum, ktorá dosiahla cenu 1339,22 dolára. Spolu s rastom kryptomien klesá dominancia stablecoinov, čo je indikátor signalizujúci, že veľkí investori sa zbavujú stablecoinov a začínajú nakupovať.
Súčasný rast stále nemožno považovať za dôkaz zmeny trendy. Bitcoin neprekonal posledné lokálne maximum na cene 18 370, ktoré dosiahol 14. 12. minulý rok. Tento týždeň trhy čaká niekoľko kľúčových udalostí, ktoré budú investori a obchodníci pozorne sledovať a budú mať výrazný vplyv na celkovú náladu. Z toho dôvodu aj súčasný rast je nutné posudzovať s veľkou dávkou opatrnosti, keďže je bežným javom, že pred zlými správami trhy narastú, aby následne padli.
Inflácia v USA, prejav Powella a obchod v Číne
Prvou vysoko sledovanou udalosťou budú údaje o raste spotrebiteľských cien v USA za mesiac december. Medzimesačná inflácia sa s vysokou pravdepodobnosťou nezmení, preto sú kľúčové údaje o medziročnom stave. Tu prognostici očakávajú pokles zo súčasných 7,1 % na 6,6 %, čo by bol najnižší údaj od októbra 2021, ako informuje Tradingeconomics. Podobne ako v minulosti, aj teraz môžeme očakávať zvýšenú volatilitu v deň oznámenia výsledkov, teda 12. 1. vo štvrtok.
Ročná miera inflácie v USA, zdroj: tradingeconomics.com
Podrobne sledovanou udalosťou bude aj prejav predsedu FED-u Jeroma Powella, ktorý v utorok (10. 1.) vystúpi na medzinárodnom sympóziu Sveriges Riksbank, kde sa bude venovať pozornosť nezávislosti centrálnych bánk. Keďže každé Powellovo slovo bude predmetom špekulácií o potenciálnych náznakoch oslabenia monetárnej politiky centrálnej banky, resp. pokračovania vo zvyšovaní sadzieb, opäť môžeme čakať väčšie pohyby.
V piatok budú publikované hospodárske výsledky spoločností Bank of America, BlackRock, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo, ktoré odhalia viac o stave finančných výsledkov známych spoločností. Výsledky môžu mať menší vplyv na cenovú volatilitu trhov.
Na záver ešte spomenieme Čínu a výsledky o obchodnej činnosti, ktoré vrhnú viac svetla na stav druhej najsilnejšej ekonomiky, ktorá sa oproti zvyšku sveta stále potáca v boji s vírusom COVID-19. Dôležité budú tiež údaje o inflácii a cenách nehnuteľností, ktoré v súčasnosti predstavujú pre čínsku ekonomiku problém.
Pokiaľ aktívne obchodujete na burze, sledujte pozorne jednotlivé výsledky, pretože môžu výrazne zamávať s finančnými trhmi vrátane Bitcoinu.
Čítaj tiež: Investuj ako Warren Buffett: tieto akcie dnes nakupuje investičná legenda