Budú mať inštitúcie záujem o kryptomeny aj v roku 2023?

Novinky Inštitúcie a kryptomeny v roku 2023
Inštitúcie a kryptomeny v roku 2023. Zdroj: Shutterstock.com/Billion Photos
BitmarketsBitmarkets

Posledný bitcoinový bullrun mnohí nazývajú ako inštitucionálny, pretože bol poháňaný predovšetkým veľkými spoločnosťami. V počiatkoch mali kryptomeny v rukách prevažne retailoví investori, ale trend sa za posledné roky obrátil. Ako uvádza Cryptonews, záujem inštitúcií bude v budúcnosti čoraz väčší.

Kryptomeny sú pre inštitucionálnych investorov stále lákavejšie. Najnovší prieskum spoločnosti Fidelity dokonca ukazuje, že investíciu do týchto aktív zvažuje približne 43 % spoločností. Motiváciou inštitúcií je predovšetkým možnosť poskytnúť svojim klientom investovanie do kryptomien. Zároveň je to pre kryptomeny prospešné, keďže na trh prichádza stále viac kapitálu.

Podľa najnovšieho reportu od PWC, celkové aktíva pod správou kryptomenových hedžových fondov dosiahli v roku 2021 hodnotu až 4,1 miliardy dolárov. To predstavuje 8 % nárast medziročne. Tieto fondy ale neuprednostňujú digitálne aktíva a mnohé majú iba 1 % svojich celkových aktív v tomto odvetví.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Akým výzvam čelia inštitúcie?

Problémom je stále nejasná kategorizácia kryptomien, ktorá bráni ďalším investorom vkladať do trhu kapitál. Globálny regulačný rámec pre kryptomeny neexistuje a navyše nie každá krajina ich definuje rovnako. Tieto nejasnosti v konečnom dôsledku pôsobia na trh negatívne a odradzujú potenciálnych záujemcov.

Regulácia kryptomien je potrebná

Regulácia kryptomien je potrebná. Zdroj: Shutterstock.com/Burdun Iliya

Druhým problémom je vysoká volatilita cien, ktorá je spôsobená špekuláciami. Ak je aktívum vysoko volatilné, investori v ňom nikdy nebudú držať vysoké percento portfólia. Stále sa nachádzame v ranej fáze, keď kryptomeny zastupujú vysoko rizikovú časť portfólia inštitucionálnych investorov. V roku 2023 môžeme očakávať zvýšený tlak na regulátorov, ktorí budú prijímať opatrenia zamerané na kontrolu kryptomien. To ale zároveň podporí inštitúcie, ktoré prinesú na trh viac kapitálu.

Do dnešného dňa stále nebol schválený spotový bitcoinový ETF (burzovo obchodovaný fond), čo by sa v roku 2023 mohlo zmeniť. Podľa portálu DeFi Planet, SEC opäť zamietol žiadosť spoločnosti Grayscale v tejto veci. Prijatie tohto produktu by pre Bitcoin znamenalo opäť veľký krok vpred. V súčasnosti je nákup kryptomenových produktov stále rizikový a pre mnohých investorov je nerozumným finančným krokom. V nasledujúcom období väčšia inštitucionálna akceptácia povedie k novým produktom, ktoré budú pre bežných spotrebiteľov dostupnejšie.

Záujem inštitucionálnych investorov o kryptomenové produkty posledné obdobie rástol a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcom roku. Regulácie budú kľúčovým faktorom, ktorý tento vzostup ovplyvní a regulátori budú musieť odpovedať na nedávne krachy kryptomenových spoločností. Kryptomeny by sa napokon mohli stať oveľa bežnejším finančným nástrojom podobným tým tradičným.

Mohlo by ťa zaujímať: Inštitucionálni investori kupujú pokles uprostred korekcie

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.