BRICS plánuje zaviesť alternatívu ku SWIFT transakciám

  • BRICS pracuje na vlastnom systéme pre medzinárodné platby.
  • Spoločná mena BRICS zatiaľ nie je prioritou.
  • Krajiny BRICS posilňujú vzájomné finančné väzby a nezávislosť.
Novinky BRICS plánuje konkurovať SWIFT
BRICS plánuje konkurovať SWIFT. Zdroj: shutterstock.com/Sergei Elagin/miss.cabul
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Ruský prezident Vladimir Putin predstavil víziu o nezávislom finančnom systéme krajín BRICS, ktorý by mohol konkurovať západnému systému SWIFT, pričom zdôraznil potrebu postupného vývoja, uvádza News Bitcoin.

Alternatíva k systému SWIFT na obzore

Putin zdôraznil potrebu nezávislého finančného systému pre krajiny BRICS. Na stretnutí v Novo-Ogarevo predstavil plány na vytvorenie alternatívy k systému SWIFT, ktorá by umožnila bezpečnejšiu výmenu finančných informácií medzi centrálnymi bankami členských štátov.

Musíme vytvoriť spoľahlivé finančné siete,” uviedol Putin počas stretnutia s médiami. Súčasné globálne platformy označil za politicky obmedzujúce a v rozpore s princípmi spravodlivej svetovej ekonomiky.

Bude sa BRICS opäť rozširovať?

Nedávno sme vás informovali, že do skupiny BRICS javí záujem vstúpiť ďalších 34 krajín. Dlhé roky išlo o zoskupenie Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Následne sa k nim pridali ďalšie krajiny – Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Opatrný prístup k spoločnej mene BRICS

Otázka spoločnej meny zostáva otvorená, keďže Putin zdôraznil potrebu postupného a opatrného prístupu. Čo sa týka spoločnej meny, momentálne túto otázku členské štáty neprejednávajú, vysvetlil ruský prezident.

Namiesto unáhleného zavádzania spoločnej meny sa krajiny sústredia na posilnenie vzájomnej finančnej spolupráce prostredníctvom iných nástrojov. V tejto oblasti chcú krajiny postupovať veľmi opatrne a postupne.

Čo je BRICS?

BRICS predstavuje vplyvné medzinárodné zoskupenie významných rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré spolu tvoria viac ako 40 % svetovej populácie a značnú časť globálneho HDP. Význam zoskupenia v posledných rokoch rastie, najmä v kontexte geopolitických zmien a snahy o vytvorenie alternatívy k západným finančným inštitúciám.

Členské štáty sa zameriavajú na rozšírenie používania národných mien pri vzájomnom obchode a vytvorenie bezpečných finančných mechanizmov. Tieto kroky majú za cieľ nielen posilniť finančné partnerstvo v rámci zoskupenia, ale aj ochrániť transakcie pred vonkajšími vplyvmi.

BRICS chce vybudovať systém, ktorý nebude podliehať politickým tlakom, zdôraznil Putin, pričom poukázal na dôležitosť vytvorenia skutočne nezávislého finančného ekosystému pre členské krajiny.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.