Putin chce založiť BRICS parlament. Na členstvo čaká 34 krajín

  • Až 34 krajín javí záujem o členstvo v BRICS.
  • Skupina plánuje vlastný platobný systém či dokonca vlastný parlament.
  • BRICS sa v tomto roku rozrástla o 6 členov.
Ekonomika O členstvo BRICS má záujem 34 krajín
O členstvo BRICS má záujem 34 krajín. Zdroj: shutterstock.com/Yau Ming Low/Sebastian Castelier

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno uviedol, že o vstup do skupiny BRICS javí záujem ďalších 34 krajín, čím poukázal na prosperitu zoskupenia, uvádza správa Bitcoin.com News. Taktiež zdôraznil vedúcu úlohu Ruska pri uľahčovaní integrácie nových členov.

Na členstvo čaká 34 krajín

Záujem o členstvo v skupine BRICS môžeme pozorovať predovšetkým posledné dva roky, a teda po tom, čo USA uvalili sankcie na Rusko a zmrazili im dolárové rezervy. To spôsobilo obavy menších ekonomík, ktoré sú od amerického dolára takisto závislé, že podobný scenár môže kedykoľvek zastihnúť aj ich. A práve z tohto dôvodu chcú byť súčasťou veľkej skupiny.

BRICS bola dlhé roky zoskupením Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Následne sa k nim pridali ďalšie krajiny – Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. K dnešnému dňu je členov už 11. A ako naznačujú Putinove vyjadrenia a záujem ďalších krajín, BRICS sa v budúcnosti zrejme opäť rozrastie.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

BRICS plánuje vlastný parlament a platobný systém

V minulosti sa už viackrát objavili špekulácie o tom, že BRICS chce byť protipólom k najväčšej skupine krajín G7. To ale členovia popierajú a tvrdia, že sa chcú viac osamostatniť. Jedným z budúcich pilierov má byť aj vytvorenie vlastnej parlamentnej organizácie. Putin uviedol, že vlastný parlament hrá kľúčovú úlohu pri podpore spravodlivosti a globálnej bezpečnosti.

Vlastný platobný systém

Ďalšia aktivitou, ktorá sa v súčasnosti dostáva do popredia, je budovanie vlastného platobného systému, kde by sa používali výhradne národné meny a nie americký dolár. To by mohlo spôsobiť pokles dominancie dolára na svetovom trhu, ako sme vás informovali už skôr.

Mnohí sa obávajú, že aktivity BRICS spôsobia bipolárny svet. Na jednej strane bude skupina G7 a na druhej BRICS. Obe organizácie budú mať vlastné preferované záujmy a to vytvorí globálne napätie. Aj keď o budovaní konkurencie nikto priamo nehovorí, tak či tak to spôsobuje napätie, ktoré cítiť už teraz.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.