Prvá otázka, ktorú je potrebné zodpovedať, je, či kryptomeny reagujú prehnane v porovnaní s inými rizikovými aktívami. Volatilita Bitcoinu je oveľa vyššia ako na tradičných trhoch a dosahuje 62 % ročne.
Index akciového trhu s malou a strednou kapitalizáciou v Spojených štátoch, Russell 2000, má 30 % anualizovanú volatilitu. Medzitým, indexom merané MSCI China, čínske akcie dosahujú 32 %.
Existuje vysoká korelácia medzi Bitcoinom, akciovým trhom Hang Seng a americkým indexom Russell 2000. Možným vysvetlením sú sprísňujúce ciele Federálneho rezervného systému USA. Znížením spätných odkupov dlhopisov a hrozbou zvýšenia úrokových sadzieb menová autorita spôsobila podobný pohyb.
Bitcoinoví futures obchodníci sú mierne medvedí
Aby sme pochopili, ako sa správajú profesionálni obchodníci, mali by sme sledovať bitcoinové deriváty. Ročná prémia bitcoinových futures by sa mala pohybovať medzi 5 % až 12 %.
Úrovne pod 5 % sú extrémne medvedie, zatiaľ čo ročná prémia nad 12 % naznačuje býčí trend. Ako je uvedené vyššie, futures prémia klesla 9. februára pod 5 %, čo svedčí o nedostatku dôvery zo strany profesionálnych obchodníkov.
Hoci súčasných 2,5 % predstavuje najnižšiu úroveň od 20. júla, tento dátum znamenal obrat oproti 74-dňovej korekcii ceny. V skutočnosti po tejto udalosti nasledoval 71-percentný rast.
Všimnite si, ako bola bitcoinová korelácia verzus index Russell 2000 20. júla relatívne vysoká. Táto situácia sa však rýchlo obrátila, keď BTC začal rásť nezávisle od tradičných trhov.
Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.
Prečítaj si tiež – Zlato prekonalo Bitcoin v roku 2022 uprostred inflácie a rusko-ukrajinskej vojny
Bitcoin možno dosiahol dno, ale neistota môže viesť k ďalšiemu poklesu
Podobne ako pri futures prémii, korelačná metrika používa historické údaje, takže by sa nemala používať na predpovedanie zvratov trendov. Investori, najmä profesionálni správcovia fondov, majú tendenciu vyhýbať sa vysokým volatilným aktívam počas turbulentných čias.
Pochopenie psychológie trhu je nevyhnutné, aby ste sa vyhli neočakávaným cenovým výkyvom. Preto pokiaľ bude Bitcoin účastníkmi trhu považovaný za rizikové aktívum, tieto krátkodobé korekcie by mali byť skôr normou ako výnimkou.
Preto má zmysel v súčasnosti pred predpovedaním dna počkať na ďalšie potvrdzujúce znaky, že ho Bitcoin naozaj dosiahol.
Mohlo by ťa zaujímať – 3 zaujímavé metaverzové kryptomeny, ktoré by mal sledovať každý investor