Bitcoin podľa populárneho analytika porastie. Dôkazom je tento zaujímavý vzorec

  • Peter Brandt vidí v súčasnom cenovom vývoji Bitcoinu určitý vzorec.
  • Cenový vývoj je súborom rastov a poklesov. Dá sa z toho usudzovať ďalší vývoj.
  • Halving nevníma z pohľadu vplyvu na cenu tak pozitívne ako väčšina kryptomenovej komunity.
Bitcoin Bitcoin a jeho cenový vývoj je podľa analytika zdravý
Bitcoin a jeho cenový vývoj je podľa analytika zdravý. Zdroj: shutterstock.com/Linaimages/Andrey Gorgots
BitmarketsMemex mobil banner

Kryptomenovej komunite dobre známy analytik a obchodník Peter Brandt sa pozrel bližšie na súčasný cenový vývoj. Bitcoin a jeho cenový vývoj hodnotí ako zdravý a pripomína rokmi overený vzorec, ktorý sprevádzal cenové trendy pred halvingom v minulých cykloch. Ide o tzv. HSPD vzorec, na základe ktorého je možné čiastočne predikovať, čo nás čaká. Súčasný trend hodnotí ako zdravý.

Vzorec vývoja

HSPD je skratka anglických výrazov – hump, slum, pump, dump. Do slovenčiny to môžeme preložiť ako hrb, prepad, rast a pád. V kryptomenovej komunite sú však tieto výrazy známe predovšetkým v pôvodnom jazyku. Ak by sme chceli identifikovať ich význam, tak je to mierny rast nasledovaný miernym prepadom, ktoré sú nasledované parabolickým rastom a pádom. 

Peter Brandt zdôrazňuje, že pri prezeraní vývoja minulých cyklov vždy narazíme na tento vzorec, podľa ktorého sa cena Bitcoinu správala. Analytik tento vzorec vidí aj v súčasnom správaní, preto ho hodnotí ako zdravý. Nevidí v tom nič nezvyčajné, čo by sa vymykalo predchádzajúcim rokom. Zobrazenie popisovaného vzorca je súčasťou tweetu Petra Brandta. Tento vývoj Bitcoin podľa jeho postrehu opakuje každý cyklus.

Opakovanie vývoja značí, že je úspešný. Brandt aj prezrádza dôvody. Tie sú pomerne jednoduché. Tento vzorec umožňuje nalákať do trhu účastníkov, aby boli následne potrestaní za FOMO prístup poklesom. Najväčšia miera strachu o premeškanú príležitosť prichádza tradične v parabolickom raste, pričom potom prichádza tvrdé vytriezvenie rovnako rýchlym poklesom.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Halving a Bitcoin

Zaujímavý pohľad ponúka analytik aj na nadchádzajúci halving. Ten je v komunite považovaný za motor budúceho rastu, preto sa k Bitcoinu upierajú pohľady účastníkov trhu s nádejou, že práve to bude znamenať parabolický rast. Brandt je však v tomto ohľade zdržanlivejší.

Bitcoinu dôveruje v tom zmysle, že ho vníma ako najlepšieho kandidáta na pozíciu silného uchovávateľa hodnoty v prípade existenčných problémov fiatových mien. Na svojom X účte uviedol, že Bitcoin vníma primárne práve ako uchovávateľa hodnoty a stále má obrovské príležitosti na zhodnotenie.

Zvyšok kryptotrhu doslova označil za odpad, a to vrátane druhej najväčšej kryptomeny, a teda aj všetkých ostatných mincí, ktoré sú dnes stredobodom pozornosti komunity.

Halving vníma podstatne odlišne ako väčšina priaznivcov kryptomien. Nehovorí priamo, že v danom období cena Bitcoinu neporastie, ale spochybnil halving ako samotný dôvod rastu. Znižovanie odmien na polovicu vníma ako zbytočné vzrušenie bez reálneho dôvodu. Nevylučuje ale, že krátkodobo cenu ovplyvní.

Jeho skeptický pohľad sa však sústredí na fundamentálny dôvod rastu. Tým podľa jeho názoru nemôže byť znižovanie odmien, pretože „zníženie ponuky ako percenta denného objemu je veľkosť zadku komára.” To v preklade znamená, že zníženie ponuky polením odmien je podľa neho príliš malé v porovnaní s reálnymi objemami obchodovania.

V prípade, že uvidíme parabolický rast, nebude to teda hlavným dôvodom. Ten je potrebné hľadať inde. Možno skôr na strane dopytu ako ponuky. 

Mohlo by Vás zaujať: Predikcia známej bankovej spoločnosti predpovedá Bitcoinu šesťcifernú sumu

Freedum fighters PCAnycoin mobil banner
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.