Bitcoin padol pod 58 000 dolárov prvýkrát po dvoch mesiacoch. Dôvodov je viac

  • Bitcoin cenou prerazil 60 000 dolárov.
  • Na takýchto úrovniach nebol viac ako 2 mesiace.
  • Spôsobilo to viacero faktorov, ktorým sa venujeme.
Novinky Bitcoin náhle klesol pod 58 000 dolárov
Bitcoin náhle klesol pod 58 000 dolárov. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Catslap PC banerKvakomat mobil

Bitcoin (BTC), najväčšia kryptomena na svete podľa trhovej kapitalizácie, zaznamenala významný pokles vo svojej hodnote. Cena Bitcoinu pomerne náhle klesla po viacerých týždňoch stagnácie až na úrovne pod 58 000 USD. Stalo sa to prvýkrát za posledné dva mesiace. Tento prepad prichádza v čase, keď trhy s kryptomenami čelia zvýšenej volatilite a rastúcemu regulačnému tlaku. Napriek tomu, že v súčasnosti je napríklad index SP500 na svojich maximách, kryptomeny idú opačnou cestou.

Volatilita na kryptotrhoch

Posledné dni priniesli výrazné pohyby na trhoch s kryptomenami, pričom Bitcoin nebol výnimkou. Po dosiahnutí historického maxima na úrovni približne 73 000 USD v polovici apríla sa jeho hodnota začala postupne znižovať. Tento trend bol spôsobený viacerými faktormi, vrátane obáv z možných regulačných zásahov a vyhlásení niektorých významných osobností z finančného sveta.

Dominancia Bitcoinu

Pokles vždy súvisí aj s podielom Bitcoinu na celom trhu. Ten ukazuje tzv. BTC dominancia. Aktuálne sa pohybuje jej hodnota v okolí 55 % z celkovej kapitalizácie kryptomien. Poklesom zvykne táto dominancia stúpať na vyššie úrovne. Očakáva sa teda, že prípadným poklesom by mohla pozícia Bitcoinu na kryptomenovom trhu vlastne posilniť.

 

Napríklad, Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla, oznámil, že jeho spoločnosť už nebude prijímať Bitcoin ako platobný prostriedok kvôli obavám týkajúcich sa spotreby energie na ťažbu. Táto správa vyvolala negatívne reakcie a spôsobila ďalší tlak na cenu BTC. Najväčšia kryptomena tak udala tón celému trhu a zavelila k poklesu. Ide o tradičný úkaz na kryptomenových trhoch. Bitcoin, aj napriek tomu, že už existuje niekoľko tisíc iných kryptomien, je ešte vždy kráľom.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Regulácie a ich dopad na Bitcoin

Regulačné otázky hrajú významnú úlohu pri formovaní súčasného trhu s kryptomenami. Čína, jedna z najväčších ekonomík sveta, nedávno oznámila sériu opatrení na obmedzenie používania kryptomien, vrátane zákazu ťažby a obchodovania. Tieto kroky mali priamy dopad na cenu Bitcoinu, pretože mnohí investori začali prehodnocovať svoje pozície a diverzifikovať svoje portfóliá.

Podobne, americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) stále neoznámila jasný postoj k regulácii kryptomien, čo pridáva na neistote medzi investormi. Nič na tom nemenia ani čiastkové úspechy, ktoré zaznamenala napríklad Binance.

Napriek týmto výzvam mnohí analytici veria, že Bitcoin má stále potenciál na dlhodobý rast. Zvýšený záujem inštitucionálnych investorov, ako aj neustále rastúca adopcia kryptomien vo finančnom sektore, môžu prispieť k stabilizácii a postupnému zvyšovaniu hodnoty BTC. Avšak, krátkodobé výkyvy a neistota sú neoddeliteľnou súčasťou tohto dynamického trhu.

Na záver, prepad ceny Bitcoinu pod 58 000 USD je významnou udalosťou, ktorá reflektuje súčasné výzvy a dynamiku trhu s kryptomenami. Investori by mali byť pripravení na ďalšie potenciálne výkyvy a sledovať vývoj regulačného prostredia, ktoré bude hrať kľúčovú úlohu v formovaní budúcnosti Bitcoinu a ostatných kryptomien.

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.