Bitcoin opäť prudko stúpa. Oplatí sa ho nakupovať?

  • Bitcoin stúpol za dva dni o 13 % a za posledný mesiac o 50 %.
  • Na dosiahnutie maxima chýba už len rast o ďalších 20 %.
  • Trh kryptomien sa stále nenachádza vo fáze bullrunu.
Analýzy Bitcoin rastie na nové maximá
Bitcoin rastie na nové maximá. Zdroj: shutterstock.com/ImageFlow/SPF
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin opäť stúpol len počas dvoch dní o takmer 13 %. Dynamika trhu sa stupňuje a očakávaná korekcia stále neprichádza. Za posledný mesiac sa najväčšia kryptomena na svete zhodnotila o približne 50 %, ukazujú údaje TradingView. Niektoré altcoiny už zaznamenali prvé náznaky bullrunu, no trh zatiaľ v tejto fáze stále nie je.

Bitcoin prekonal 57 000 dolárov

Stačí, že Bitcoin narastie o viac ako 20 % a budeme svedkami prelomenia historického maxima. Cene stojí k tomuto cieľu posledná prekážka. Ide o rezistenciu, ktorá sa nachádza presne v oblasti trhovej ceny okolo 57 000 dolárov. Je to oblasť, kde sú zvýšené transakčné objemy na základe vertikálnych objemov indikátora VPVR (Žlto-modrá oblasť).

Na takýchto zónach väčšinou dochádza k reverzii trendu. Všimnite si, že podobná situácia nastala aj na objemoch okolo ceny 47 700 dolárov, kde cena v skutočnosti zaznamenala vrchol (červený kruh) a následne klesla o 20 %. Niečo podobné môže nastať aj teraz. Investori by to ale zrejme využili ako príležitosť na dokupovanie.

Bitcoin na ceste k novému maximu

Bitcoin na ceste k novému maximu. Zdroj: TradingView

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Tesne pred bullrunom

Posledný cenový rast Bitcoinu bol sprevádzaný vzostupom bitcoinovej dominancie. To znamená, že stále nie sme vo fáze bullrunu. Altcoiny reagujú oneskorene a mnohé ani nekopírujú rast BTC. Na druhej strane existujú viaceré výnimky, no trh ako celok nie je vo fáze bullrunu a Bitcoin je ziskovejší ako altcoiny.

Oplatí sa podľa vás nakupovať kryptomeny aj za súčasné ceny?

Loading ... Loading ...

V momente keď dominancia Bitcoinu začne prudšie klesať a zároveň cena bude stagnovať alebo rásť, až vtedy môžeme hovoriť o bullrune. Navyše táto situácia by nemala byť otázkou jedného týždňa ale dlhodobejšieho procesu. Zisky z Bitcoinu sa totiž začnú presúvať do vysoko kapitalizovaných mincí a následne do tých menej kapitalizovaných.

Trh bude rásť až do fázy, kedy shitcoiny budú vytvárať  dvojnásobné zhodnotenie len počas jediného dňa. Ak sa budú zisky hrnúť do peňaženiek prudkým tempom, je načase z trhu vystúpiť. V zásade obchodníci nemusia vybrať celé portfólio, no určite nadpolovičná väčšina by stála za zváženie.

Pamätajte, že trafiť absolútny vrchol trhu je takmer nereálne. Ak by sa to náhodou podarilo, zrejme to bude iba šťastie. Obchodníci by sa nemali snažiť vychytávať maximá, ale realizovať zisky. Chamtivosť totiž často vedie k tomu, že držíte kryptomeny vo vysokom zisku, no nerealizujete ho, až napokon ceny začnú klesať a zisky sú preč.

Mohlo by ťa zaujímať: Čoskoro nastane halving Bitcoinu. Ako to ovplyvní hodnotu kryptomien?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.