Bitcoin je prekvapivý víťaz bankovej krízy: rastie najrýchlejšie za posledné roky

Analýzy Bitcoin v kríze vyhráva
Bitcoin v kríze vyhráva. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys/Quality Stock Arts
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Zatiaľ, čo kryptomenový svet zažil minulý rok jeden z najhorších rokov v celej histórii, tento rok je to presne naopak. Iba v januári bitcoin vyrástol o približne 40 %, čo bol najlepší úvod roka v celej histórii obchodovania. Po februárovej korekcii ale prišiel ďalší masívny nárast. A to súbežne s krachom bánk v USA a oznámení o ich záchrane.

Bitcoin vyrástol o takmer 100 %

Ešte pred 5 mesiacmi bitcoin bol na 16 000 dolárov, kde sa dostal v dôsledku pádu veľkých kryptomenových spoločností. Hlavne Celsiusu, Luny a FTX. V tom čase bol považovaný masou ľudí za Ponziho schému a mal padnúť na nulu. Keďže ale bitcoin nie je riadený centrálnym vlastníkom a rovnako ako všetky aktíva na burze sa určuje jeho hodnota podľa dopytu a ponuky, o vývoji rozhodnú obchodníci.

Cenový vývoj bitcoinu

Cenový vývoj bitcoinu. Zdroj: tradingview.com

Obchodníci reagujú na udalosti, respektíve fundamenty v kryptomenovom svete a často aj bežnej ekonomike. Bitcoinu preto z veľkej časti pomohol krach bánk. Respektíve hlavne ohlásený 200 miliardový balík záchranný pre americké banky a 50 miliárd pre švajčiarsku banku Credit Suisse. Na trh sa naliala nová likvidita, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou, ak sa situácia v bankovom sektore stabilizuje, podporí rast aj akciového trhu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ako bude bitcoin reagovať na krízu?

Bitcoin v podstate prežil už 2 krízy. V roku 2020 koronakrízu a minulý rok inflačnú. V oboch prípadoch cena spadla. Počas koronakrízy nárazovo o 60 %. Ale do niekoľkých mesiacov sa vrátila na pôvodné hodnoty, podobne ako tento mesiac po oznámení záchrany ekonomiky skrze americkú centrálnu banku. Minulý rok zasa zastihla kríza úplne všetky aktíva, vrátane zlata, ktoré má byť poistka pre krízou.

Aj napriek tomu, že bitcoin bol vytvorený ako ochrana pred krízou, za 14 rokov od vzniku sa toho pomerne dosť zmenilo. Skôr je ochrana proti inflácii, pretože jeho hodnota dlhodobo rastie a prekonáva výkonnosť všetkých aktív na svete. Prvý krát sa aktívne začal bitcoin obchodovať v roku 2010 na 1 dolári. Teraz sa cena pohybuje nad 20 000.

Čo ak vypukne kríza

Ak by ale skutočne vypukla globálna recesia a centrálne banky by nepokračovali v záchrane bankového systému, bitcoin s veľkou pravdepodobnosťou taktiež zažije prepad. Jedná sa o rizikovejší typ aktíva, podobný akciám, kde majú investori peniaze za účelom ich zhodnotenia. V kríze ale každá firma a banka potrebuje mať peniaze či už na záchranu alebo prečkanie krízy.

Preto budú hľadať zdroje na záchranu. Na ako na prvú vec, väčšina siahne po svojich investíciách. A to sú, ako bolo spomenuté akcie, kryptomeny prípadne predajú investičné nehnuteľnosti.

Prečítaj si aj: Čaká nás altcoinová sezóna? Rast dominancie bitcoinu čoskoro skončí

Anycoin pc bannerOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.