Bitcoin je najlepšia ochrana proti inflácii

Novinky Bitcoin ako ochrana pred infláciou
Bitcoin ako ochrana pred infláciou. Zdroj: shutterstock.com/Noska Photo/Yuliya Zhemchugova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoinová sieť bola spustená na začiatku roka 2009, kedy sa finančný svet boril v globálnej kríze. Pôvodný koncept najznámejšej kryptomeny mal byť páka ku štandardnému finančnému svetu. Ako sa to bitcoinu darí po 14 rokoch od vzniku?

Fiat meny ničí inflácia a tlačenie peňazí

Bitcoin nemá žiadneho centrálneho vlastníka a od vzniku má presne stanovené, nemeniteľné pravidlá. Oproti finančnému svetu to predstavuje oveľa väčšiu istotu. Keďže centrálne banky môžu kedykoľvek zmeniť úrokové sadzby, pri raste sa nám začne predražovať naša hypotéka.

Naopak, pri poklese sadzieb začne rásť inflácia, pretože do obehu prúdi veľký počet nových peňazí. Žiadna fiat mena nemá stanovené maximálne množstvo peňazí v obehu. Dokonca po roku 1971, kedy Richard Nixon zrušil krytie amerického dolára zlatom, sú peniaze kryté už iba dôverou ľudí.

Reálna hodnota dolára

Reálna hodnota dolára. Zdroj: reddit.com

Pokiaľ počet dolárov v obehu bol pred 10 rokmi napríklad 1 biliónov a dnes sú to 2 bilióny, tak skutočná hodnota každého dolára už nebude 1 dolár, ale iba 50 centov. Respektíve si za rovnaký počet dolárov kúpime o polovicu menej vecí.

Bitcoin poskytuje riešenie

Bitcoin aj napriek tomu že patrí ku najviac volatilným aktívam na svete, sa osvedčil za 14 rokov fungovania, ako veľmi dobrá ochrana voči nástrahám a neefektivite finančného systému. Jeho cena väčšinu času rastie.

Porovnanie ceny bitcoinu

Porovnanie ceny bitcoinu. Zdroj: kryptomagazin.sk

V súčasnosti je ročná inflácia bitcoinu okolo 2%. Každé 4 roky ale prebieha udalosť, ktorá sa nazýva halving. Tá znižuje nárazovo infláciu, respektíve tvorbu nových mincí o 50 %. Preto sa bitcoinové cykly často volajú aj halvingové cykly. Po udalosti zatiaľ vždy v minulosti cena začala rásť, pretože na burzu začne prúdiť o 50 % menej mincí, ktoré skončia ako predané a znižujú cenu a reálnu hodnotu bitcoinu.

Vývoj inflácie na bitcoine

Vývoj inflácie na bitcoine. Zdroj: BeIn Crypto

Postupne sa počet novovytvorených mincí bude znižovať, až maximálne množstvo dosiahne 21 miliónov. Viac v obehu nikdy nebude. Dokonca, pokiaľ používateľ stratí prístup ku bitcoinu, tak už sa nikdy k nemu nedostane. Celkovo sa takto stratilo približne 6 milióny mincí, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou sú už navždy stratené. Preto bitcoin za istých okolnosti môže byť deflačný. Napriek tomu maximálny počet vzniknutých mincí bude vždy 21 miliónov.

Prečítaj si aj: Extrém, aký nikto nečakal – koľko bitcoinov je nenávratne stratených?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.