Binance delistovala obľúbenú kryptomenu. Dôvodom je jej kontroverzné využívanie

  • Burza Binance od 20. februára 2024 delistuje anonymnú kryptomenu Monero (XMR)
  • Cena XMR okamžite za jediný deň klesla o 40 %
  • Monero sa často požíva na nelegálnu činnosť
Altcoiny Binance delistuje Monero
Binance delistuje Monero. Zdroj: shutterstock.com/Sidenko Tatiana/Sergei Elagin
Okazio PCKvakomat mobil

Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance sa rozhodla, že odstráni anonymnú menu Monero (XMR) spolu s niekoľkými ďalšími tokenmi na základe oficiálneho oznámenia burzy. Cena tokenu na toto oznámenie okamžite reagovala a klesla o 40 % len za jediný deň, čo následne využili mnohí špekulanti.

Monero končí na Binance

Okrem Monera sa burza rozhodla, že od 20. febuára 2024 delistuje aj Aragon (ANT), Multichain (MULTI) a Vai (VAI). Binance uviedla hneď niekoľko dôvodov, prečo sa rozhodla tieto kryptomeny delistovať. Ide predovšetkým o objem obchodovania, likviditu, stabilitu, bezpečnosť a neetické a podvodné konanie. Tieto tokeny údajne nespĺňali štandardy burzy Binance.

Na grafe nižšie vidíme, že token XMR dokázal vytvoriť znehodnotenie až 40 % len za jediný deň. Samozrejme to využili špekulanti, ktorí chceli nakupovať za zvýhodnenú cenu a spätne vytlačili trhovú hodnotu z minima 100 dolárov na súčasnú cenu 130 dolárov. Korekčná štruktúra ale pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej.

Monero čelí prudkému prepadu

Monero čelí prudkému prepadu. Zdroj: TradingView

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako funguje XMR?

Delistovanie Monera je obzvlášť významná udalosť, a to hlavne ak ide o najväčšiu burzu na svete. Kryptomena totiž patrí do skupiny anonymných tokenov a mnoho používateľov ju využíva na zakrytie digitálnej stopy. Projekt sa spustil ešte v roku 2014 a jeho cieľom je súkromie a anonymita.

Mali by byť anonymné kryptomeny zakázané?

Token XMR je navrhnutý tak, že zakrýva odosielateľa a príjemcu pomocou pokročilej kryptografie. Dokonca vlády po celom svete sľubujú odmeny tomu, kto prelomí šifrovací kód Monera. Zakladatelia otvorene hovoria o tom, že používanie a efektivita je až na druhom mieste.

Zatiaľ čo Bitcoin má v obehu svoje vlastné sériové číslo, každé XMR je zameniteľné. Zahmlievanie informácií o príjemcovi a odosielateľovi sa uskutočňuje cez kruhové podpisy. Posielaná suma sa rozdelí na náhodné časti, aby sa pridala ďalšia vrstva náročnosti.

Zároveň sú pre každú transakciu vytvorené tajné adresy, ktoré sa použijú iba raz. Všetky tieto charakteristiky vedú k tomu, že XMR sa často využíva na nelegálne aktivity a možno aj to je hlavný dôvod, prečo ho Binance delistuje.

Monero je v čase písania podľa CoinMarketCap 37. najväčšia kryptomena na svete s trhovou kapitalizáciou 2,4 miliardy dolárov a denným objemom obchodov takmer 400 miliónov dolárov. Objem obchodov stúpol za posledných 24 hodín o viac ako 400 % predovšetkým kvôli oznámeniu Binance a predstavuje v pomere ku kapitalizácii až 17,26 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Investori do Monero a EOS sa zamerali na nové sľubné kryptomeny. Zaujal ich predpredaj

Wallstreetpepe PC banerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.