Svadba nie je „len papier”. Vysporiadanie majetku medzi partnermi je bez nej problémové

  • Majetok a jeho vysporiadanie je zákonom upravený len v prípade manželského zväzku.
  • Ak ide o partnerov, tento postup usporiadaný nie je. Vysporiadanie sa tak riadi všeobecnou legislatívou.
  • V súčasnosti už existuje pomerne rozsiahla judikatúra.
Ekonomika Vysporiadanie majetku je zložitejšie medzi partnermi ako medzi manželmi
Vysporiadanie majetku je zložitejšie medzi partnermi ako medzi manželmi. Zdroj: shutterstock.com/shisu_ka
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Manželstvo bolo niekedy v porovnaní s inými formami spolužitia bezkonkurenčné, nebolo teda potrebné legislatívne upravovať iné spôsoby zdieľania domácnosti. Dnes sa však podstatným spôsobom rozširuje spolužitie partnerov. Slovenská legislatíva však na tieto prípady nie vždy pamätá. Tak je tomu aj v prípade partnerstva a teda rozdelenia majetku v prípade rozchodu. Ide o jeho vysporiadanie.

Aktuálne problémy legislatívy

Partnerstvo je dnes čoraz viac rozšíreným spôsobom spolunažívania. Aktuálna situácia tak už vo viacerých oblastiach naráža na to, že na zmeny nereaguje slovenská legislatíva dostatočne, čo spôsobuje komplikácie. Tak je to aj v prípade rozchodu, pretože absentuje spôsob rozdelenia majetku a iných práv a povinností.

Na to narazia mnohé páry v prípade rozchodu. Zákony sa tým totiž zaoberajú len v prípade manželstva, a to konkrétne Zákon o rodine, prípadne Občiansky zákonník. Tie situáciu riešia komplexne, výslovne však uvádzajú, že ide o prípady manželského zväzku, nie teda pre všetky páry charakterizované napríklad ako partneri, prípadne ako druh a družka.

Uvedené legislatívne normy uvádzajú pomerne presne vymedzené určité vzájomné práva a povinnosti medzi manželmi. Na druhej strane, komplexná definícia a úprava vzájomných práv a povinností medzi pármi, ktoré nie sú v manželskom vzťahu, v zákone jednoducho absentuje. Do určitej miery je potrebné prihliadať na predchádzajúce prínosy a narábanie s rodinným rozpočtom. 

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Rozchod a vysporiadanie

Zákon o rodine charakterizuje rozvod. V prípade ukončenia manželstva musí ísť o súdne rozhodnutie, ktoré zahŕňa aj vysporiadanie sa s deťmi. Takisto sa následne pristupuje k vysporiadaniu s majetkom. V týchto oblastiach je súd jednoznačne viazaný záujmom dieťaťa a má vytýčené priority. V prípade spolužitia druha a a družky sa však takéto rozhodnutie v prípade jeho ukončenia neurčuje.

Občiansky zákonník pre rozvod manželského páru určuje, že si môžu vysporiadať majetok na základe dohody. V prípade, že k dohode nedôjde, na základe návrhu jedného z nich ho rozdelí samotný súd. Je na to určený automatický mechanizmus, ktorým sa to zabezpečí. To však v prípade spolužijúceho páru mimo manželstva jednoducho chýba.

Z toho vyplývajú aj konkrétne problémy v praxi. Keďže mimo manželstva nevzniká medzi spolužijúcimi zákonom uznaný právny vzťah, platia pre nich všetky bežné zákony pre obyvateľstvo. Ak napríklad jeden z nich v partnerstve investuje do majetku druhého a po rozchode sa s ním odmietne partner vysporiadať, môže ísť napríklad o bezdôvodné obohatenia na úkor iného. 

To platí pre všetky oblasti a súd k rozídenému páru v prípade rozchodu pristupuje síce ako k dvojici, no nemôže uplatniť postupy týkajúce sa výhradne manželstva. Návrh na vysporiadanie v prípade takejto situácie je však potrebné podať jedným z bývalých partnerov do dvoch rokov, čo je premlčacia doba.

Rozchod určitým spôsobom následne znamená aj nutnosť vyspoariadania všetkých ďalších majetkových záležitostí. Ide napríklad o spoločné vlastníctvo bytu a pod. To je nutné zrušiť súdom, pretože obaja partneri strácajú relevantný dôvod do spoločného majetku investovať.

Mohlo by Vás zaujať: Koho najviac ničí inflácia? Toto sú najviac ohrozené skupiny

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.