Bankroty kryptomenových spoločností môžu pokračovať. Z najhoršieho nemusíme byť stále vonku!

Novinky Bankroty na trhu s kryptomenami
Bankroty na trhu s kryptomenami. Zdroj: Shutterstock.com/WitOlszewski
BitmarketsBest Wallet mobil

Trh s kryptomenami sa nachádza v dlhodobej korekcii, ktorá veľmi negatívne vplýva na niektoré kryptomenové spoločnosti. Bankroty sa tak stávajú hlavnou témou posledných mesiacov.

Bankroty kryptomenových spoločností

Aby sme mohli správne pochopiť zložitosť tohto procesu, je nutné definovať si, čo to vlastne likvidácia je. Ide o nútené uzatvorenie kompletnej maržovej pozície alebo jej určitej časti v prospech veriteľov aktív. Likvidácií sa nevyhne obchodník, ktorý nie je schopný plniť alokáciu pozícií s pákovým efektom a teda nemá dostatočné množstvo prostriedkov na udržanie spoločnosti, resp. obchodu. Na takéto situácie sú pripravení likvidátori, ktorí v podstate skupujú likvidované aktíva za veľmi výhodnú cenu a následne ich s profitom predávajú.

Problematika vzniku likvidácie nie je vôbec zložitá. V sektore DeFi ide v podstate o požičiavanie podielov. Používatelia si založia svoje aktíva do protokolu a vymenia ich za cieľové aktívum. Následne opäť zrealizujú investíciu, aby tak získali ďalší príjem. Následne prichádza na rad bezpečnosť, ktorá je v tomto biznise nevyhnutá. Aby projekt dokázal dlhodobo stabilne fungovať, protokoly obsahujú mechanizmus likvidácie, aby sa tak pre ne výrazne znížilo riziko.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: kryptomenový podvod za 300 miliónov odhalený. SEC vyšetruje kryptomenovú Ponziho schému

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Vplyv na trh

Dlhodobá korekcia na trhu s kryptomenami spôsobila dominový efekt, ktorý zrejme stále nie je na konci. Problém bankrotu veľkých spoločností spočíva aj v tom, že majú na seba naviazané veľké množstvo ďalších projektov. Keď bol trh v najlepšom rozpoložení, tieto spoločnosti patrili k najsilnejším hráčom. Aktuálne je však situácia úplne iná a počet likvidácií pribúda. Najnebezpečnejšou pre trh je likvidácia inštitúcií.

Tento proces môže spôsobiť silný predajný tlak a doslova reťazovú reakciu, ktorá spôsobí pád ďalších protokolov. V tomto prípade je typickým príkladom Celsius. Problémy s likviditou dohnali investorov k masívnemu úteku z projektu. Samozrejme, Celsius nebol schopný tomuto tlaku odolať, a tak bol následne pozastavený proces výberov a prevodov.

V prípade DeFi protokolov ide o hodnotu základnej meny a cieľového aktíva. Ak ich cena klesne pod likvidačnú hranicu, pozície sa zlikvidujú. Vtedy začnú investori v panike predávať pozície, aby sa vyhli likvidáciám. Tento faktor má však veľmi negatívny vplyv na celkovú uzamknutú hodnotu v DeFi protokoloch, ktorá za posledné tri mesiace klesla o viac ako 57 %.

Svetlé obdobia na trhu s kryptomenami netrvajú donekonečna. Spoločnosti, ktoré sa dostali do likvidácie, vrhajú na trh s kryptomenami veľmi zlý tieň. Najnovším prípadom je burza Coinbase, ktorá môže taktiež spôsobiť špirálu smrti.

Čítaj ďalej: Toto sú 3 najväčšie zlyhania v histórii, ktoré takmer zničili kryptomenový svet

txbKvakomat mobil

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?