Bankroty firiem: ako sme na tom na Slovensku?

Ekonomika Bankroty firiem: ako sme na tom na Slovensku?
Bankroty firiem: ako sme na tom na Slovensku? Zdroj: shutterstock.com/Miha Creative
Kvakomat PC bannerMemex mobil banner

Agentúra TASR dnes priniesla správu o stave bankrotov na Slovensku. V auguste bolo vyhlásených 774 bankrotov. Oproti mesiacu júl ide o nárast o 7,80 %.

Bankroty firiem na Slovensku

Zhoršujúce sa ekonomické podmienky ovplyvňujú podnikateľov do takej miery, že mnohí sú nútení svoje podnikanie ukončiť. V mesiaci august sa tak rozhodlo 774 subjektov. Medzimesačne ide o nárast o 7,80 %, keďže v júli vyhlásilo bankrot 718 dlžníkov. Podľa analýzy Slovak Credit Bureau (CRIF SK) počet bankrotov medziročne klesá už dva mesiace po sebe. V auguste minulého roku klesol počet bankrotov z 849 na 774. Ide však stále len o dvojmesačný trend, ktorý sa vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu môže rýchlo zmeniť.

Jana Marková, analytička Slovak Credit Bureau k stavu bankrotov na Slovensku povedala:

V auguste zbankrotovalo aj 84 dlžníkov bez vlastného domova, ktorí majú trvalý pobyt na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Z celkového počtu zbankrotovaných dlžníkov v minulom mesiaci, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz, predstavoval ich podiel 10,95 %. Z nich 58, resp. 69,05 % bolo mužov a 26, resp. 30,95 % bolo žien.”

Najväčší počet bankrotov bol v Košickom kraji (134), najmenej v Bratislavskom a Trnavskom (69 v oboch).

Vývoj osobných bankrotov na Slovensku

Vývoj osobných bankrotov na Slovensku. Zdroj: crif.sk

Trend sa zmení

Hoci sme posledné dva mesiace svedkami poklesu počtu bankrotov, makro ekonomická situácia naznačuje, že trend bude mať skôr opačný charakter. Dôvodom môže byť leto, počas ktorého sa znížil počet bankrotov, no čím bližšie budeme k novému roku, tým horšia bude situácia. Dôvodom je cenový rast energií a zhoršujúce sa hypotekárne podmienky, keďže Európska centrálna banka nedávno zvýšila sadzby o 0,75 %.

Už dnes sa podnikatelia sťažujú na zdražovanie cien energií, ktoré ohrozujú ich biznisy. Od nového roka ich čaká ešte masívne zdražovanie, ktoré bude pre stovky podnikateľských subjektov likvidačné. Pokiaľ nebudú ceny zastropované a neprijmú sa efektívne opatrenia na podporu firiem a živnostníkov, počty bankrotov budú len rásť. Burzové ceny elektriny a ďalších komodít sa totiž naplno prejavia až od budúceho roka.

Čítaj ďalej: Ako rastúce ceny potravín a energií ovplyvňujú ekonomiku

txbtxb