Anonymné transakcie pre Bitcoin sú tu!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Častým argumentom pre aj proti Bitcoinu je jeho anonymita, teda absencia nutnosti zverejňovať identitu účastníkov transakcií tak, ako to poznáme z bežných bankových prevodov. Pravdou ale je, že ich miera nie je absolútna, a práve to sa pokúša zmeniť nová peňaženka Samourai Wallet.

Pseudo-anonymita

Bitcoinové transakcie vyhľadateľné na blockchaine nie sú úplne anonymné. Ako iste viete, niektoré obľúbené burzy vyžadujú pre registráciu či prípadný výber kryptomien doklady preukazujúce vašu identitu. Napríklad, verejná adresa vašej peňaženky na Bitmexe pravdepodobne obsahuje písmená BMEX, podľa čoho ju môžete ľahko identifikovať. Rovnako to je aj v iných zmenárňach a burzách. Chránia sa tým pred prípadným stíhaním štátnymi orgánmi, ktoré im túto prax nariaďujú, a uľahčujú si riešenia rôznych problémov, ktoré môžu pri prevádzke či používaní burzy nastať. Tým môže byť napríklad strata vašich prihlasovacích údajov.

Inými slovami, existuje pomerne jednoduchý spôsob, ako zistiť, odkiaľ kam Bitcoiny putujú a s istou pravdepodobnosťou určiť, kto je na konci celého reťazca. Samourai Wallet ponúka elegantné riešenie.

Tip redakcie: Viete, aký je rozdiel medzi Hot Wallet a Cold Wallet?

Peňaženka Samourai

Peňaženka Samourai Wallet / BIP47 (Bitcoin Improvement Proposals) vytvára medzi vami a adresátom unikáte trvalé spojenie, ktoré generuje pri každej transakcii nové adresy. To je dôležité. Prakticky je tak nemožné vystopovať identitu majiteľa z histórie vašich operácií. Použitie je veľmi intuitívne a jednoduché, a stojí a padá s aplikáciou pre Samourai Wallet s názvom PayNym. V podstate je to zoznam ľudí, s ktorými realizujete transakcie. Vyberiete meno adresáta, zvolíte množstvo BTC a odošlete. Žiadne opisovanie adresy a scanovanie QR kódu. Je to také jednoduché.

Jednou z častých výčitiek voči Bitcoinu, ktorá je argumentom proti masovému prijatiu, je dlhá a zložito pôsobiaca adresa peňaženiek. Samourai Wallet zefektívňuje a uhládza celý (pre niektorých kostrbatý a mätúci) spôsob platby a vytvára tak používateľsky veľmi príjemné a ľahko ovládateľné prostredie.

Mohlo by vás zaujímať: 55 % všetkých BTC je uložených v peňaženkách veľrýb, je to problém?

Features

Ďalšou výhodou sú pokročilé funkcie peňaženky, ako napríklad multi-sending, vďaka ktorému môžete odoslať platbu niekoľkým ľuďom zároveň, alebo možnosť vymazať či obnoviť peňaženku pomocou SMS prostredníctvom vášho PIN kódu.

Ďalej Trusted Node (dôveryhodný uzol), ktorý prepojí váš súkromný node s peňaženkou a dovolí vám umiestňovať transakcie do bitcoinovej siete bez nutnosti spoľahnúť sa na tretiu stranu.

Podrobná úprava dizajnu podľa vašich osobných preferencií je už len drobné potešenie, ktoré si vývojári Samourai Wallet pripravili pre používateľov.

Záver

Bitcoin je stále vo vývoji a každá z podobných aplikácií uskutočňuje sen mnohých z nás o jeho rozšírení a celospoločenskom využití. Zdá sa, že anonymita je pre čím ďalej, tým väčšiu skupinu ľudí nezanedbateľnou hodnotou. V spojení s jednoduchosťou a praktickosťou, akú v sebe Samourai Wallet ukrýva, a po ktorých (priznajme si) väčšina z nás túži predovšetkým, ponúka univerzálny nástroj pre budúcnosť bezhotovostných platieb. Zároveň je ďalším krokom k všeobecnému prijatiu Bitcoinu ako meny.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek.

Zdroj:
bitcoinst.com

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.