Anonymita za cenu kriminálu: Temná stránka kryptosveta

  • Výhody a nevýhody anonymity v kryptomenách.
  • Ako anonymita v kryptosvete podporuje nelegálne aktivity.
  • Právne a etické otázky spojené s anonymitou v kryptomenách.
Novinky Kryptomeny a ich anonymita
Kryptomeny a ich anonymita. Zdroj: shutterstock.com/Gabriele Paoletti
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Kryptomeny a ich použitie v nelegálnych činnostiach

Anonymita kryptomien umožňuje ich využitie v širokom spektre nelegálnych aktivít. Počítačoví zločinci môžu využiť kryptomeny na pranie peňazí, vďaka čomu je pre úrady ťažšie vystopovať pôvod financií.

Taktiež vzhľadom na obmedzenú reguláciu kryptomien v mnohých jurisdikciách sa využívajú na financovanie nezákonných obchodov, ako sú nelegálne drogy alebo zbrane. Pretože nie je možné sledovať, kto konkrétne vykonáva transakcie, pre orgány činné v trestnom konaní je náročné odhaliť skutočných páchateľov.

Kriminálnici používajú kryptomeny na podvody

Kriminálnici používajú kryptomeny na podvody. Zdroj: shutterstock.com/InfinitumProdux

Ďalšou formou zneužitia anonymity je dark web, kde sa kryptomeny používajú na platby za nelegálne služby. Tieto platformy, ktoré často fungujú na Tor sieti, ponúkajú skrytý trh s nelegálnymi tovarmi a službami, a kryptomeny sú ideálnym nástrojom na uskutočnenie transakcií bez odhalenia identity používateľa. Tento trend vedie k vytvoreniu nelegálnych ekonomických cyklov, ktoré sú síce nelegálne, ale pre niektorých ziskové.

Ktoré kryptomeny sú skutočne anonymné?

Kryptomeny ako Monero a Zcash sa považujú za skutočne anonymné, na rozdiel od Bitcoinu a podobných kryptomien, ktoré sú len čiastočne anonymné. Tieto kryptomeny sú skutočne anonymné, pretože neexistujú verejné záznamy transakcií, ktoré by bolo možné spätne analyzovať.

  • Monero využíva technológiu „ring signatures” a „stealth addresses”, čo znamená, že transakcie sú skryté a nemožno ich spätne sledovať k identite používateľa.
  • Zcash zase používa „zk-SNARKs” (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Arguments of Knowledge), čo umožňuje vykonávanie transakcií, pri ktorých sú údaje o odosielateľovi, prijímateľovi a množstve skryté, ale stále validné.
Najväčšie anonymné kryptomeny

Najväčšie anonymné kryptomeny. Zdroj: coinmarketcap.com

Na rozdiel od toho, Bitcoin a ďalšie podobné kryptomeny ponúkajú len pseudonymitu, čo znamená, že transakcie sú verejné a môžu byť spätne sledované, ak sa nájde prepojenie s identitou.

Vedeli ste?

Európska únia plánuje do roku 2027 zakázať tieto skutočne anonymné kryptomeny, čím sa pokúša zamedziť ich zneužívaniu na nelegálne účely.

SpäťStrana 2/3Ďalej
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.