ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) konsoliduje a čakáme na prerazenie

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Máme týždeň od poslednej analýzy na zlato (XAUUSD), tak by som povedal, že krátka rekapitulácia toho, čo sa stalo v tomto obchodnom týždni sa celkom saj hodí. Zlato sa v každom prípade dostalo do takého mŕtveho bodu, kde nie je celkom jasné, či sa dočkáme prierazu smerom nahor, alebo aj naďalej bude trh smerovať do nižších cenových úrovní.

Ja si osobne myslím, že bez vyššej inflácie nemá žltý kov z fundamentálneho hľadiska príliš šancu akokoľvek viac povyrásť. Nie je inflácia, nie je motivácia zabezpečovať sa v drahých kovoch. A práve inflácia v Spojených štátoch a eurozóne stagnuje. Podľa posledných údajov nedosahuje inflácia eurozóny ani 1 %, zatiaľ čo v USA sa stále držíme pod 2 %. To je jednoducho málo.

Aktuálna situácia na 1W TF spotového trhu (zlato)

zlato

Čo sa teda týka týždenného grafu, aktuálny rast nie je žiadna sláva. Respektíve tento týždeň bol skôr vo znamení stagnácie a na ďalšom grafe si vyššie uvedenú stagnáciu viac rozoberieme. Ináč stále platí, že terajším cieľom je otestovanie EMA 55 a S/R levelu 1 786 USD/uncu. Ak by sa podaril breakout, ďalším dôležitým míľnikom je samozrejme horná stena zakresleného kanála.

Až po prípadnom prerazení hornej steny spomínaného kanála môžeme hovoriť o reálnej šanci na pokračovanie v dlhodobom bull trende. Dovtedy musíme stále kalkulovať s tým, že strednodobý trend je medvedí a vcelku stabilný. Ale aj napriek faktu, že zlato už sedem mesiacov neprestajne klesá, znehodnotenie je relatívne nízke. Žltý kov sa teda právom považuje za skutočného uchovávateľa hodnoty.

Indikátory

Na týždennom RSI sa nám krivka začína lámať, čo nám hovorí, že momentum up slabne. Ale stále je dostatok priestoru na pokles, to by však automaticky znamenalo drop pod hraničných 30 bodov. Osobne by som vnímal taký hlboký pokles hodnôt indikátorov ako veľmi zlý signál. Lenže na druhej strane, zlato malo vždy tendenciu v prepredaných úrovniach sa odraziť a držať si následne stabilný rast.

Aktuálna situácia na 4H TF spotového trhu (zlato)

Teraz sa dostávame k 4H grafu a ako som sľúbil, onú stagnáciu si podrobnejšie rozoberieme. Lokálny vrchol sa vytvoril na S/R leveli 1 756 USD/uncu a odvtedy vlastne oscilujeme v rozmedzí S/R levelov 1 716 – 1 756 USD/uncu. Máme teda pred sebou akési obchodné pásmo, z ktorého môžeme ľahko vychádzať.

V podstate je na mieste považovať price action z posledného týždňa za krátky odpočinok pred ďalším breakoutom, kedy sa býkom podarí otestovať spomínanú rezistenciu. Najskôr sa ale samozrejme musíme onoho breakoutu dočkať. Lenže štruktúra trhu z posledných troch týždňov dosť pripomína konkávny tvar (obrátené U).

Respektíve, že je tu možnosť na rotáciu kurzu, vďaka čomu by sme mohli v blízkej dobe otestovať lokálne low. Najprv však musí prísť k breakdownu z vymedzeného obchodného pásma. Ak však k nemu dôjde, asi trh skutočne chce retest S/R levelu 1 674 USD/uncu. A potom sa uvidí, či klesneme nižšie. Ak áno, najbližší silný support je až na 1 568 USD/uncu.

Indikátory

Indikátor RSI nám teraz veľmi nepomôže, pretože sa krivka krúti ako had. Pri MACD síce prevažuje negatívna zotrvačnosť, ale tiež sa krivky indikátora hrozne krútia a nedržia stabilný trend. Kým je skrátka kurz v rámci malého vymedzeného pásma, signály z MACD sú pravdepodobne falošné.

Záver

Sám za seba môžem povedať, že ak v nasledujúcich mesiacoch nezačne rast inflácie (hlavne USA), tak sa obávam, že zlato zostane slabé. Drahé kovy skrátka potrebujú nejaký fundamentálny impulz, aby sa investorom oplatilo zaistenie. Technicky vzaté je teda ukončenie strednodobého bear trendu v nedohľadne. Navyše čoskoro hrozí aj bearish cross všetkých kriviek EMA na týždennom grafe.

Na koniec

Vzhľadom k tomu, že sa podarilo úspešne preraziť EMA 55 a S/R level 54 530 USD, očakávam minimálne otestovanie už niekoľkokrát spomínaných rezistencií. Lenže som dosť skeptický, že sa podarí breakout. A aj keby k nemu došlo, nebral by som to bez objemov veľmi vážne. Myslím si teda, že je oveľa bezpečnejšie vyčkať na price action z novo prichádzajúceho obchodného týždňa.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) po krátkom oživení, čo ďalej?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.