Ekonomika kolabuje, ale akcie rastú – Je to recept na katastrofu?

BitmarketsOkazio mobil

V tejto dobe je veľmi veľa vecí, ktoré by nás v kontexte kapitálového trhu mali zaujímať. Blížia sa prezidentské voľby v USA, čoskoro budú aktualizované makroekonomické dáta za Q3 a taktiež by sa malo v americkom kongrese v dohľadnej dobe rozhodovať o fiškálnom stimulačnom balíčku.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Je toho naozaj veľa, čo môže trhmi pohýbať. Čo sa týka makroekonomickej situácie, najrôznejšie odhady boli za tretí kvartál celkom optimistické. Ale je asi lepšie počkať na reálne dáta, ktoré majú nejakú vypovedaciu schopnosť. Je bez diskusie, že globálna ekonomika v kríze je – otázkou ale zostáva, či sa to zhoršuje, stagnuje alebo zlepšuje.

Aktuálna situácia na 1D TF indexe Nasdaq (futures)

Aj napriek tomu, že makroekonomická situácia tomu veľmi nenahrávala, hodnota indexu Nasdaq poskočila dosť rapídne nad pôvodné ATH z februára tohto roka. Buďme ale úprimní, ťahalo to predovšetkým pár technologických titulov, ako sú Tesla, Apple, AMD, Amazon atď. Väčšina tých oveľa menej známych titulov na tom tak dobre rozhodne nie je a skôr stagnuje.

Čo sa týka technickej stránky trhu, jednoznačne sa dá rozpoznať určité zaváhanie, ktoré má počiatok 2. septembra. Nasledovala veľká volatilita a poriadne výplachy, čím sa tá solídna uptrendová štruktúra narušila. Na S/R leveli 10 730 bodov sa prepad podarilo zastaviť a nabrať zase expanzívny smer, ale to už rozhodne nebudí takú dôveru ako predtým.

Hodnota indexu sa vyšplhala celkom blízko k aktuálnemu ATH a dokonca to začalo mať nezanedbateľnú silu. V utorok však trh zaváhal a tie nasledujúce obchodné dni sa trh máličko vypláchol. Pravdepodobne tak atakuje support na 11 606 bodoch a potom sa teda uvidí. Aby som povedal pravdu, aj topové tituly teraz na prvý pohľad váhajú. Žeby prvé náznaky väčšieho crashu?

Aktuálna situácia na 1D TF indexe S&P 500 (futures)

Pre mňa osobne je dosť dlho oveľa relevantnejší index S&P 500, pretože oveľa reálnejšie odráža skutočný stav vecí. Aspoň teda oveľa viac než prepumpovaný Nasdaq Composite. Hodnota indexu S&P 500 síce zmazala všetky straty z prelomu februára/marca, ale inak tento trh evidentne stagnuje. Po technickej stránke sa trh vôbec nikam neposunul.

Tá expanzia po prekonaní februárového ATH veľmi rýchlo skolabovala. Preto prepad znamenal pre index pokles až po S/R level 3 231 bodov, kde bol trh v júli. Rovnako ako pri Nasdaqu, aj tu sa dostavil agresívny pullback smerom nahor a trh má tak v štruktúre podobu tzv. V-shape. Avšak v tesnej blízkosti súčasného ATH začal index opätovne oslabovať.

Dá sa určite očakávať, že atakujeme S/R level 3 397 bodov. Je to silná úroveň, takže k reakcii kurzu nepochybne dôjde. Mne sa ale najviac zaujímavé zdajú objemy obchodov, čo som minimálne raz aj spomínal. Od začiatku septembrového prepadu sú tie denné objemy niekoľkonásobne väčšie ako medzi marcom a koncom augusta. Čo z toho možno vyvodiť? Že by niekto postupne distribuoval?

Záver

Krátkodobo sa ešte nejaký rast určite môže na akciovom trhu dostaviť, ale strednodobo by mi dávala oveľa väčšiu logiku stagnácia. Samozrejme sú tu rôzne premenné, ktoré to ovplyvňujú.

To znamená priebeh volieb v USA, víťaz volieb, vyjednávanie demokratov a republikánov o fiškálnom stimulačnom balíčku, politika FEDu atď. Hneď ako sa budú podmienky dynamicky meniť, môže sa s tým zmeniť aj pohľad na ten daný trh.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Downtrendové štruktúry prerazené – Tri altcoiny, ktoré sa oplatí nakupovať


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

txbtxb