ANALÝZA – Ethereum (ETH) a Litecoin (LTC) stále konsolidujú, blíži sa prieraz?

0

Po včerajšej analýze na Bitcoin (BTC) se tentoraz pozrieme na altcoiny – Ethereum (ETH) a Litecoin (LTC). Alty sa vo všeobecnosti skoro nikde nedostali a kým nepríde pri kráľovi k väčšiemu pohybu, je zrejmé, že sa ani na altoch nič veľké nedosiahne. Určite sa však oplatí sledovať, čo sa na týchto trhoch momentálne deje a byť pripravený.

Aktuálna situácia na 1D TF LTC/USD

LTC
Zdroj:tradingview.com

Začneme s logaritmickým denným grafom LTC, aby sme mali celú situáciu prehľadnejšiu. Ten hlboký pád nám trochu grafy rozbil, takže na lineárnom meradle by sme toho veľa nezistili. Zopakujem, že celkový prepad od ročného vrcholu predstavoval cca 71 %, čo už akosi značí, že tá pomyselná pružina sa stiahla solídne. Ale aj napriek tomu Litecoin naďalej stranovo konsoliduje, aj keď spočiatku bolo všetko sprevádzané nemalou volatilitou.

Hneď ako kurz LTC otestoval 27. mája S/R level 209,6 USD, volatilita začala byť menšia a menšia. Trvalo relatívne dlhú dobu, kým sa cena vrátila späť k S/R levelu 144,51 USD. Tu došlo k peknej reakcii a striedmemu rastu. V podstate Litecoin len okopíroval cenový vývoj na BTC.

Zatiaľ však nedošlo k žiadnemu pohybu, ktorý by nás akokoľvek nasmeroval. Ani signály sme zatiaľ žiadne nedostali. Kurz je stále pod 200-denným kĺzavým priemerom a podarilo sa akurát priblížiť k S/R levelu 179 USD. Pokiaľ bude chcieť kurz nahor, prvou väčšou prekážkou je hladina 209,6 USD. Nebude asi ľahké dostať sa späť nad MA 200.

Ale nad týmto kĺzavým priemerom sa Litecoin nedokázal udržať. Ak pôjdeme dole, stále platí, že podľa Volume Profile je prvá silnejšia hladina až okolo 84 USD. Avšak už aj psychologická hranica 100 USD by mala byť schopná poskytnú dostatočne silnú podporu. Minimálne by tu mala nastať nejaká reakcia.

Indikátory

RSI sa od toho prepadu dostalo najviac na 44 bodov, čo je ale zúfalo málo. Kým sa trh drží pod 50 bodmi, nie je to ani náhodou bullish. Na MACD sa drží niekoľko dní pozitívne momentum, ale zatiaľ to nemá žiadnu silu.

Aktuálna situácia na 1D TF ETH/USD

ETH
Zdroj:tradingview.com

Ethereum je na tom podľa logaritmického denného grafu veľmi podobne ako Litecoin. Došlo k masívnemu dropu, ktorý však nebol až taký hlboký ako na predchádzajúcom trhu. Od all time high až po lokálne dno strata predstavovala asi 61 %. To je teda dosť, ale ukazuje to, že ETH je o dosť silnejšie ako zvyšok altov s vyššou kapitalizáciou.

V každom prípade sa nám lokálne dno utvorilo na S/R leveli 1 965 USD, ale máme tu viditeľný jasný presah. Stranová štruktúra má podobu obyčajného triangla, takže volatilita a objemy sa sústavne znižujú. Kým je teda kurz vnútri sledovaného patternu, toto bude pokračovať.

Lenže s prerazením sa zase môže na trh rýchlo vrátiť dynamika, čo je potrebné si strážiť. V prípade, že prielom bude vrchom, prvá a jediná prekážka je v podstate ATH úroveň 4 410 USD. A potom zase nič, takže Ethereum bude mať po prerazení dvere zase otvorené dokorán. Ale keď príde breakdown, logicky je prvá podpora zase úroveň 1 965 USD.

Keď príde na trh významná dynamika a medvede budú ľudovo povedané agresívne, druhá úroveň, kde možno kalkulovať s urputnou obranou je až level 1 372 USD. No podľa profilu je „betón“ až na S/R leveli 631 USD. Tým samozrejme nehovorím, že sem pôjdeme. Pokiaľ ale áno, ide o príležitosť, ktorá sa objaví napríklad len raz za rok.

Indikátory

Denné RSI sa dokázalo dostať na 51 bodov, aktuálne indikátor ukazuje cca 44 bodov. Žiadna sláva, ale z trhu vidieť, že je silnejší ako momentálne LTC. Čo sa však týka MACD, tu pozitívne momentum úplne stroskotalo a dokonca nastal bearish cross. Je potrebné si však uvedomiť, že signál je bez potvrdenia irelevantný. Jednoducho povedané, kým je Ethereum vnútri toho triangla, signál nič neznamená.

Litecoin a Ethereum na záver

Ak sa Bitcoin nejako neodtrhne z reťaze, asi je lepšie počítať s tým, že Ethereum a Litecoin bude pokračovať v doterajšom potácaní. Zasa na druhej strane príliš dlhý stranový postup pri našom kráľovi môže časom vyústiť do rastu altov.

Pokiaľ chcete altcoiny obchodovať, majte stále na pamäti, že je to momentálne mimoriadne rizikové. Objemy zlé, volatilita nízka. Stačí potom veľmi málo, aby vás trh spláchol. Dodržujte preto základné pravidlá ochrany kapitálu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) pod masívnym náporom shortárov

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.