Vo včerajšej analýze na Bitcoin (BTC) sme si hovorili, že trh jednoznačne čaká veľké rozhodnutie. V rámci sledovaného patternu už nie je veľa miesta, teda sa trh logicky musí čoskoro pokúsiť o prerazenie, nech to bude kamkoľvek. Okrem toho sme si ukázali, že podľa dát z Bitfinexu je na trhu hromada otvorených dlhých pozícií, čo je ako tikajúca bomba.
Spomínané dlhé pozície sú na all time high, takže ak do toho ktokoľvek štuchne, môže ich likvidácia spustiť slušnú lavínu výpredajov. V každom prípade dnešným predmetom analýzy bude okrem iného podoba týždenného close, pretože máme čerstvo zatvorenú sviečku. O niekoľko hodín je aj koniec mesiaca, ale mesačný graf si radšej necháme až na zajtrajšok.
Aktuálna situácia na 1W TF BTC/USD
Týždenný graf BTC si rozoberieme len v krátkosti, pretože nás vlastne zaujíma len posledná uzavretá sviečka. Nebudem behať okolo horúcej kaše, jej podoba je dosť zamietavá, na čom nie je absolútne nič pozitívne. Sami môžete vidieť, že počas minulého týždňa došlo k otestovaniu rezistencie, a potom prebiehalo po zvyšok týždňa zamietnutie. Skrátka, sviečka vyznieva ako typický retracement v rámci klesajúceho trendu.
Mám také tušenie, že Bitcoin vyčkáva na mesačné close, a potom by sme sa konečne mohli dočkať väčšieho pohybu. Ako som ale hovoril, mesačnému grafu sa chcem venovať až zajtra, takže to zatiaľ necháme tak. Môžem však povedať, že je tu obrovská pravdepodobnosť – trh na podobu mesačného grafu v nasledujúcich dňoch po zatvorení zareaguje.
Indikátory
RSI má dno na cca 44 bodoch, takže podľa indikátora stále v medveďom trhu nie sme. Na to je potrebné mať close aspoň pod 40 bodmi, čo sa zatiaľ nestalo. Z MACD je však jasné, že bearish cross sa uplatňuje, čo je proces, ktorý môže vydržať dosť dlhú dobu – pokojne aj celé mesiace.
Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD
Na dennom grafe môžeme vypozorovať, že máme za sebou konečne vlnu D z ABCDE. Teda máme dostatočný počet dotykov, aby sa Bitcoin pokúsil o prerazenie. Učebnicovo by sme mali čakať na vlnu E, ale bohato stačia štyri dotyky, aby trh chápal, o čo teraz ide. Jednoducho povedané, v týchto chvíľach vidí v grafe triangel/zástavku určite každý, a je vyložene jasné, že sa trh chystá preraziť.
Ako som už mnohokrát spomínal, osobne sa prikláňam k tomu, že sa medvede pokúsia o prerazenie 30 000 USD. Navyše je nemalá šanca, že sa im prelomenie podarí. Lenže istotu nikdy nemáme a nemali by sme byť preto prekvapení, keď nastane prerazenie smerom nahor. Lenže zasa opakujem, že samotný prieraz 42 000 USD nič nemení na tom, že je trh stále jednou nohou v medveďom trhu.
V podstate celá oblasť 42 000 – 52 500 USD môže byť býčia pasca. Navyše môžeme odhadovať, že keď dôjde k prerazeniu uvedenej rezistencie, začne strašné FOMO zo strany retailu, a potom môže spadnúť klietka. Nie je preto vôbec racionálne na trh skákať emotívne. Majte nejaký plán založený na signáloch, inak sa môžete ľahko dostať do pasce.
Indikátory
Nič sa nezmenilo na tom, že týždenné RSI má najbližší vrchol na nejakých 37,6 bodoch, takže trh je úplne bez akejkoľvek väčšej aktivity. Navyše má krivka RSI typickú podobu pre obyčajný retracement, po ktorom dochádza k ďalšiemu dropu.
Avšak na základe MACD negatívne momentum veľmi zoslablo a sme veľmi blízko k bullish crossu. Určite to zatiaľ dobre nevyzerá, a aj keby k nemu došlo, kým je kurz v patterne, nemá žiadnu váhu.
Na záver
Dnes po polnoci sa konečne dočkáme konca obchodného mesiaca a tým získame potrebné dáta, ktoré s trhom v priebehu ďalších dní určite pohnú. Sám som hrozne zvedavý, ako trh zareaguje, pretože takéto udalosti prebehnú možno raz za rok. Teda nejde o nič každodenné a my tým získame nové skúsenosti. V každom prípade buďte opatrní, a tento týždeň mimoriadne.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.