Americký dolár určite padne. Spojené štáty ekonomicky prerastie Čína, hovorí analytik

  • Ďalšia katastrofická predpoveď pre postavenie dolára a americkej ekonomiky pochádza od známeho analytika.
  • Pre dolár predpovedá ústup z pozície svetovej rezervnej meny.
  • Predikcia zahŕňa aj striedanie na pozícii najsilnejšej ekonomiky sveta medzi USA a Čínou.
Novinky Koniec pre americký dolár je podľa analytika blízko
Koniec pre americký dolár je podľa analytika blízko. Zdroj: shutterstock.com/Zwiebackesser/jira pliankharom
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

S predpoveďami o konci dolára, ale aj americkej ekonomiky sa stretávame už veľmi dlhé obdobie. Aj napriek tomu je ekonomika USA stále najsilnejšia na svete a dolár je svetovou rezervnou menou. Všetci si však musíme byť vedomí konečnosti tohto stavu a jedinej istoty, a to, že sa táto situácia raz zmení a predikcie sa naplnia. Otázny je len čas. Najnovšia predpoveď známeho analytika dáva pomerne silné argumenty k tomu, že sa blíži koniec tejto hegemónie.

Dolár končí

V texte sa venujeme ďalšej predikcii o ústupe americkej ekonomiky. Richard Bove patrí k renomovaným finančným analytikom. Na tejto pozícii pôsobil viac ako polstoročie, čo mu dáva určitý nadhľad. Jeho obavy z ďalšieho vývoja je teda potrebné vnímať s vážnosťou.  V rozhovore pre New York Times sa podelil o svoje hrozivé vyhliadky pre americkú ekonomiku a budúcnosť amerického dolára. 

Bove rovnako predikuje, že Čína predbehne americkú ekonomiku svojím vyšším rastom a stane sa tak najväčšou ekonomikou sveta. Zdôrazňuje aj to, prečo ostatní analytici súčasnú situáciu nekomentujú. Podľa jeho názoru sa rozhodli nekritizovať hlavný finančný systém z vypočítavosti. Pretože tento systém ich zamestnáva.

Bove už dlhý čas varuje pred expanziou a globálnym nárastom čínskeho jüanu ako hrozbou pre americký dolár. V januári 2019 predikoval, že Čína a jej spojenci usilovne pracujú na vytvorení multilaterálneho sveta. To sa aj naplnilo. Dôvodom bolo, že Spojené štáty vytvorili určité finančné vákuum, do ktorého sa vkráda jüan.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ďalší vývoj

Za hlavný problém súčasnosti vníma to, že najväčšie banky na svete teraz sídlia v Číne. Bankový sektor je totiž základom vývoja, financuje podnikanie, rast podnikov a úveruje vlastne celú ekonomiku. Tu by sme ako výnimku mohli uviesť rozvinutý burzový systém, v rámci ktorého jednoznačne Čína za USA zaostáva. Ten môže zastať v tomto zmysle úlohy bankového sektora.

V ekonomickej rovine globalizácie je podstatnou skutočnosťou, že offshoring americkej výroby predstavuje významnú hrozbu pre finančný sektor a americký dolár. Ako to vníma Bove. Dôvodom podľa jeho názoru je trend, že ľudia, ktorí vyrábajú tovar na inom mieste ako v USA a ide vlastne o produkty amerických firiem, získavajú čoraz väčšiu kontrolu nad výrobnými prostriedkami.

Výrobné prostriedky však znamenajú zároveň aj moc nad rozhodovaním. Preto získavajú postupne aj čoraz väčšiu kontrolu nad svetovou ekonomikou, a teda väčšiu a väčšiu kontrolu nad peniazmi. Tieto dôvody jednoznačne ukazujú, ako sa globalizácia prejavuje negatívnym spôsobom. Offshoring bol produktívny, kým bol vplyv na výrobné prostriedky nízky. Postupom času sa to však stáva nebezpečným.

Bove vidí kryptomenu ako prirodzeného príjemcu prostriedkov z poklesu amerického dolára. Predikcia teda neznamená celosvetový ekonomický crash, ale predovšetkým o postupnú zmenu spočívajúcu v odsune dolára do úzadia. Jeho postavenie sa bude marginalizovať. Rozvíjať sa však budú iné sektory. To znamená dostatok investičných príležitostí aj v budúcnosti.

Mohlo by Vás zaujať: Toto je 5 najčastejších chýb, s ktorými sa stretávame pri predikciách ceny Bitcoinu

Kedy príde koniec amerického dolára ako svetovej rezervnej meny?

Okazio PCCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.