Toto je 5 najčastejších chýb, s ktorými sa stretávame pri predikciách ceny Bitcoinu

  • Predikovať cenu Bitcoinu je mimoriadne náročné
  • Naučte sa rozpoznať chyby, ktoré robia mnohí analytici
Novinky Predikcie ceny Bitcoinu často obsahujú 5 základných chýb
Predikcie ceny Bitcoinu často obsahujú 5 základných chýb. Zdroj: shutterstock.com/PanuShot/Arsenii Palivoda
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Predikovať cenu Bitcoinu sa zdá byť pre mnohých nemožné. Na druhej strane je podstatné, čo konkrétne predikciou myslíme.

Asi každý by tvrdil, že cena Bitcoinu bude o 10 rokov vyššia ako je v súčasnosti. Predikciami v tomto článku myslíme konkrétne určenie rozmedzia ceny pre kryptomenu v určitom časovom rámci. Takéto predikcie sú medzi analytikmi veľmi časté. Niektoré viac, niektoré menej presné. Mnohé z nich však obsahujú niektorú z 5 základných chýb.

Autori predikcií

Váhu rôznym predikciám zvykneme prisudzovať podľa viacerých kritérií. Radšej veríme predikciám, ktoré sú v súlade s naším názorom. To má aj svoj psychologický dôvod. Rôznu váhu dávame predikciám obľúbených a neobľúbených analytikov a pod. To sú všetko efekty, ktoré vnímame na predikciách my ako ich adresáti.

V tomto texte sa však pozrieme bližšie na to, kde sú chyby na strane tých, ktorí predikcie spracúvajú. Ide predovšetkým o technických analytikov, rôznych známych investorov, ale aj influencerov. Dokonca existujú aj inštitucionálne predikcie, napríklad od bankových ústavov, správcovských spoločností a pod. Predikcie zverejňujeme aj na stránkach Kryptomagazínu, kde ide o relevantných analytikov.

Portál Decrypt ponúka zoznam najväčších chybných predikcií slávnych a známych investorov. To je samo osebe dôkazom, že táto disciplína nie je jednoduchá a nutne k nej dochádza k mnohým chybám.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Konkrétne chyby predikcie

Upínanie sa na minulosť – častá chyba, kedy sa snaží autor predikcie postupovať podľa minulosti. Problém je, že situácia nie je nikdy rovnaká ako bola. Na druhej strane nájdeme v grafoch spravidla rovnaké situácie, ktoré skončili odlišným spôsobom aj v minulosti.

Sociálne médiá – mnoho predikcií sa snaží „nasadnúť na vlnu” nálad na sociálnych sieťach. Problém tohto prístupu je v tom, že prevládajúci názor sociálnych sietí je názorom väčšiny. Názor väčšiny však nemá na trhu úspech, pretože nemôže zarobiť každý.

Nesprávne použitie technickej analýzy – tu spadá jednak neznalosť, na druhej strane aj prílišná dôvera. Niekedy sa trh správa iracionálne aj dlhé obdobie, čo nie je možné postihnúť technickou analýzou.

Reaktívne obchodovanie – rýchle pohyby na kryptomenách často doslova nútia k nepripraveným krokom. Ak to však nie je súčasť dlhodobej stratégie, takéto obchody sú často stratové. Je nutné sa držať obchodnej stratégie a výkyvy trhu sa nesnažiť „chytať” krátkodobo a nepremyslene.

Nástup nových technológií – ide predovšetkým o mechanické či strojové učenie a hlboké učenie, čo sú spôsoby analýzy údajov. Tie nám prinášajú väčšie možnosti, na druhej strane však aj množstvo úskalí.

Poučenie pre obchodovanie

Napriek mnohým zmenám, ktorým čelíme v dnešnej dobe, medzi ktoré patrí napríklad množstvo influencerov, množstvo zdrojov údajov či technologický pokrok, trhy ostávajú rovnaké. Vždy na nich vyhrá menšina, nikdy nie väčšina. 

To je potrebné zvážiť pri čítaní rôznych predikcií a ich uplatňovaní pri obchodovaní. Je podstatné držať sa svojej zvolenej stratégie a nerobiť rozhodnutia v strese, pod nátlakom a s pocitom, že môže človek o niečo prísť. Nechať svoju stratégiu ovplyvňovať FOMO efektom nebýva dobré rozhodnutie.

Mohlo by vás zaujať: Legendárny analytik zverejnil predpoveď pre Bitcoin. Má prekročiť astronomickú sumu

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.