Najväčšie americké akcie reprezentované indexami S&P 500 (SPX) a Nasdaq (NDX) začali prudko stúpať po tom, čo sme boli svedkami dlhodobej korekcie, ukazujú údaje TradingView. Tempo vzostupu je však nevídané a naposledy takto rýchlo ceny rástli ešte v júni 2023. Čo spôsobilo, že trh smeruje na nové historické maximá?
Prečo americké akcie rastú?
Cena vo všeobecnosti rastie, keď dopyt prevyšuje ponuku. Existuje však aj fundamentálny faktor v podobe menovej politiky Americkej centrálnej banky (FED). Posledné zasadnutie Federal Open Market Committee (FOMC) sa konalo 31. októbra a 1. novembra. A presne odvtedy začali akcie prudko stúpať.
FED ponechal úrokovú sadzbu na úrovni 5,25 % až 5,50 %. O znížení sadzieb však centrálna banka zatiaľ neuvažuje. Dôvodom je inflácia, ktorá neklesla v USA už niekoľko mesiacov a nachádza sa na úrovni 3,7 %. Na signál, že by sme mohli byť svedkami stropu úrokovej sadzby, okamžite reagovali investori, ktorí vytlačili cenu amerických akcií bližšie k historickým maximám.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Akcie delí iba pár percent od historického maxima
Index SPX reprezentuje 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v USA. Za posledné tri týždne stúpol o 10 % a v čase písania článku sa nachádza iba 6,70 % od historického maxima z januára 2022. Za rovnaké obdobie narástol aj index NDX, ktorý vytvoril zhodnotenie až 12,60 % a od historického maxima ho delí 6 %. Index NDX je vždy volatilnejší ako SPX.
Pri analýze cenového rastu ale musíme vziať do úvahy aj kúpyschopnosť peňazí. Za posledné dva roky totiž inflácia spôsobila vážne znehodnotenie peňazí a preto prekonanie maxima na cenovom grafe nemusí hneď znamenať aj prekonanie najvyššej hodnoty. Hodnota predstavuje cenu očistenú o infláciu.
Je to iba bublina?
Otvára sa otázka, či ceny akcií nie sú v bubline, pretože makroekonomický vývoj nenaznačuje pozitívny stav. Infláciu sa stále nepodarilo potlačiť a úrokové sadzby tak skoro neklesnú. Na druhej strane sa trh práce drží na pomerne dobrej úrovni, no existuje riziko, že kríza ovplyvní aj zamestnanosť.
Spomalenie ekonomiky naznačuje aj prepad cien ropy pred zasadnutím krajín vyvážajúcich ropu (OPEC+) koncom novembra. Rast akcií ale jasne hovorí o tom, že ekonomika USA sa v súčasnosti javí ako dostatočné odolná. K dosiahnutiu inflačného cieľa 2 % je však FED ešte vzdialený a zmena menovej politiky bude dlhodobý proces.
Mohlo by ťa zaujímať: Legendárny investor Michael Burry uzavrel obrovskú stratu