Influenceri propagujú rýchle zárobky. Pozor na tieto podvody

Novinky Influenceri propagujú falošné investovanie
Influenceri propagujú falošné investovanie. Zdroj: shutterstock.com/Elena Uve/sitthiphong
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Finančná negramotnosť je jeden zo zásadných problémov, ktorý je potrebné riešiť. Neznalosť totiž môže stáť obete nemalé peniaze. O nekalých praktikách hovoril na konferencii TA3 Peter Tkáč, riaditeľ odboru dohľadu nad kapitálovým trhom Národnej banky Slovenska (NBS), uvádza denník Pravda.

Influenceri nemajú návod na investovanie

Peter Tkáč odporúča začínajúcim investorom predovšetkým známe správcovské spoločnosti, ktoré ponúkajú investovanie do podielových fondov. Zároveň upozorňuje, že na internete sa objavuje nespočetné množstvo investičných poradcov, ktorí však vôbec nemusia byť v zozname NBS. Ak totiž daná osoba nie je na zozname, nemá oprávnenie ponúkať investičné produkty.

Tkáč konkrétne hovoril o influenceroch, ktorí ponúkajú na sociálnych sieťach informácie o investovaní za účelom predaja. NBS sa zaoberá podnetmi spojenými s týmto druhom investovania, ktoré ponúkajú osoby bez oprávnenia. Často podobné skupiny fungujú na mobilnej aplikácii, kde klientom poskytujú obchodné signály na základe ktorých klienti investujú. Ide však o investičné poradenstvo, ktoré je bez oprávnenia trestné.

Základným varovným signálom je, že ak niečo vyzerá veľmi jednoducho, bude to podvod. Vidine rýchleho zárobku podľahne mnoho obetí, no zadarmo vám nikto nič nedá. Väčšinou to môžeme vidieť aj na známych sociálnych sieťach kde sa zverejňujú výsledky obchodovania, ktoré sú často fiktívne.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zabudnite na vidinu rýchleho zisku

Nie každý influencer, ktorý propaguje investovanie musí byť hneď podvodník. Často ich spolupráca funguje tak, že dostanú peniaze od firiem, ktoré majú vďaka influencerom väčší dosah. Influencer dostane zadané, čo má povedať na sociálnej sieti a má za to finančnú odmenu. Tieto spolupráce však môžu množstvo sledujúcich vyjsť draho.

Uvedieme si príklad. Influencer propaguje investovanie cez kurzy. V realite však ide o gambling so stávkovaním. Na sociálnej sieti zverejní príbehy o tom aké zisky dosiahli posledný týždeň, no v skutočnosti vám tieto zisky nezaručí nikto. Influencer nemusí byť priamo označený ako podvodník, pretože neokráda sledujúcich. Avšak nabáda ich na gambling, na ktorom ľudia prerobia nemalé peniaze.

Druhý príklad sú NFT tokeny. Tie síce nie sú regulované ako akcie, no rovnako vďaka nim ľudí lákajú na rýchle zárobky. Registrujete sa na platformu, kde získavate NFT za nejakú aktivitu, no v skutočnosti ide opäť o gambling. Väčšinou ani samotní influenceri nepoužívajú tieto platformy, ale iba inkasujú peniaze za propagáciu. Dávajte si preto pozor pred investičnými radami na sociálnych sieťach a radšej uprednostnite overené metódy investovania.

Mohlo by ťa zaujímať: Pozor: slovenská banka varuje pred novým nebezpečným podvodom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.