Americká ekonomika sa prepadla za minulý kvartál o 32,9 %!

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Že dôjde k významnému prepadu hrubého domáceho produktu za minulý kvartál, bolo asi vcelku jasné. Ale že dôjde až k takému ohromnému dropu, to asi nikto nečakal. Naopak, zdalo sa, že to vo finále také zlé nebude, a preto som dosť prekvapený, že nové dáta zo Spojených štátov a Nemecka sú také strašné.

Prepad výstupu ekonomiky v USA

Je to až neuveriteľné, ale je to tak – výstup americkej ekonomiky sa prepadol takmer o 33%, a to iba za jeden kvartál. Dovolil by som si tvrdiť, že tento pokles je vôbec najväčší drop v modernej histórii. Bohužiaľ, najstaršie dáta sú na tradingeconomics z 50. rokov. Ak sa však nemýlim, počas Veľkej depresie v roku 1929 bol ten prepad výstupu ešte o niečo väčší (Edit: Tak nebol, toto je v histórii najväčší prepad HDP v Spojených štátoch).

Máme aj dáta ohľadom nemeckej ekonomiky, tu je kontrakcia o nejakých 10,1%. Je to síce oveľa menej, ale myslím si, že Nemecko bude mať oveľa väčší problém sa s tým vysporiadať. Na rozdiel od amerických indexov tie európske už zareagovali celkom strmým prepadom.

DAX, Europe 50, Nasdaq a S&P 500

Americké trhy sú naozaj tak hrozne nahajpované, že investorom bude chvíľu trvať, kým si uvedomia, že tam ich kapitál nie je práve v bezpečí. Keď to očakávanie bude skôr negatívne, odštartuje to solídnu lavínu výpredajov. Otázkou je, kedy to nastane.

V každom prípade to časom postihne samozrejme aj nás a pocítime to na vlastnej koži. Niekto môže namietať, že to bola jednorazová záležitosť kvôli koronavírusu, ale nebuďte naivní. Z takéhoto prepadu HDP nebude ťažké sa spamätať, aj keď to mohlo byť jednorazové.

To my hlavne zatiaľ ešte nevieme, viac nám povedia dáta za tretí kvartál… Kvôli tým najrôznejším reštrikciám to bolo skutočne „umelo” vyvolané. Teda, až tak veľmi nepočítam s tým, že dáta za tretí kvartál budú také hrozivé. Ale „dobré” nebudú celkom určite.

Záver

Čo vzíde z takej kontrakcie hrubého domáceho produktu? Dáta ukazujú, že obeh peňazí stabilne klesá, takže investori majú čoraz viac tendenciu ukladať si svoj kapitál do „vankúša”. To je ten dôvod, prečo FED pumpuje také objemy „vytlačených” peňazí do ekonomiky, a aj napriek tomu je inflácia nízka (schytáva to ale výmenný kurz).

Zdroj dat: fred.org

Avšak otázkou je, ako dlho to takto budú môcť držať. Je zrejmé, že máme na akciovom trhu nafúknutú bublinu, ktorá môže každú chvíľu prasknúť. Aby som ale odpovedal na tú položenú otázku – do nového roka môžeme vstupovať s vedomím, že tu máme dosť hlbokú hospodársku krízu.

A keď hovorím krízu, tak to myslím doslova. Tá recesia, ktorá k nám prišla zo zámoria, môže byť v kontraste s týmto veľmi slabým odvarom. Majte ale na pamäti, že nechcem u svojich čitateľov zbytočne vyvolávať akýsi pocit strachu a paniky – ten vám veľmi nepomôže.

Je to naozaj veľmi zlé. A myslím si, že všetci tí, ktorí začali tento rok s akýmkoľvek biznisom, budú nútení skončiť a že dosť ľudí príde o prácu. 

Čo čítať ďalej?

Analýza Bitcoinu – Kde možno očakávať vrchol aktuálnej rallye?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

txbOkazio mobil