Podľa najnovšej správy Úradu pre štatistiku práce Spojených štátov sa trh práce v USA postupne ochladzuje. Údaje naznačujú, že centrálna banka USA (FED) je zas o krok bližšie k svojmu cieľu, skroteniu inflácie bez toho, aby pripravila o prácu milióny ľudí.
Počet nezamestnaných Američanov stúpa
Aktuálne údaje o pracovných miestach v USA ukazujú, že trh práce sa pomaly, ale isto ochladzuje. Rast miezd v auguste spomalil a stále viac ľudí si už nevie nájsť prácu. Podľa amerického Úradu pre štatistiku práce zamestnávatelia v auguste vytvorili 187 000 nových pracovných miest.
Miera nezamestnanosti stúpla na 3,8 %, dosiahla teda najvyššiu úroveň od začiatku minulého roka. O prácu prišlo v auguste 514 000 ľudí a celkový počet nezamestnaných Američanov je 6,4 milióna.
Celková zamestnanosť sa v auguste zvýšila o 187 000 ľudí, čo je výrazne menej ako priemer za posledných 12 mesiacov. Ten je na úrovni 271 000.
Úrad pre štatistiku práce zároveň aj revidoval údaje o zamestnanosti za mesiace jún a júl. Podľa aktuálnych čísel bola miera zamestnanosti v júni a júli spolu o 110 000 nižšia ako úrad uvádzal predtým.
„Trh práce minulý rok šprintoval a teraz sa približuje k maratónskemu tempu,” povedal Nick Bunker, vedúci ekonomického výskumu v Indeed Hiring Lab. „Spomalenie je vítané, je to jediný spôsob, ako prekonať vzdialenosť”, informoval o tom Bloomberg.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Centrálna banka USA je vo svojej politike úspešná
Pokles rastu inflácie spoločne s ochladzovaním pracovného trhu v USA sú pre ekonomiku mimoriadne pozitívnym znakom. Znamená to, že FED je vo svojej reštriktívnej politike úspešný a darí sa mu skrotiť cenové tlaky bez toho, aby milióny Američanov prišli o prácu. „Nevidíme žiadne znepokojujúce signály, ktoré by naznačovali, že recesia je za rohom”, povedal Gregory Daco, hlavný ekonóm EY.
Augustové údaje o inflácií zverejnia až 13. septembra. Trhové očakávania sú také, že miera inflácie mierne vzrastie v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Po dlhých mesiacoch klesania rastu cenovej hladiny sa v júli po prvýkrát miera inflácie zvýšila z troch percent na 3,2 %.
Oslabenie na trhu práce by však malo priniesť želaný efekt poklesu cenovej hladiny. Nižšia zamestnanosť sa premietne do slabšieho dopytu a poklesu spotreby domácnosti. To dáva centrálnej banke priestor na pozastavenie zvyšovania úrokových sadzieb v tomto mesiaci. Zároveň FED-u ostane možnosť ďalej sprísňovať menovú politiku v ďalších mesiacoch tohto roka.
Predseda FED-u Jerome Powell minulý týždeň na konferencii centrálnych bánk v Jackson Hole vo Wyomingu povedal, že inflácia zostáva príliš vysoká a centrálni bankári sú pripravení v prípade potreby ešte viac sprísniť menovú politiku. O ďalšej zmene úrokových sadzieb bude FED rozhodovať na zasadnutí Rady guvernérov 19. až 20. septembra.
„Budúce politické rozhodnutia budú o riadení rizík a medzičasových nákladoch nadmerného sprísnenia verzus nedostatočného sprísnenia menovej politiky,” povedala prezidentka Federálnej rezervnej banky v Clevelande Loretta Mester.
Prečítajte si aj: Nová hrozba pre americké banky. Strach majú aj najväčšie finančné inštitúcie